Felszámolás a Baumagnál, további befektetői demonstrációk

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Fővárosi Bíróság bíróság elrendelte a Baumag Szövetkezet felszámolását - mondta Pátyi István, a szövetkezet károsult kisbefektetőinek képviselője. A károsultak újabb megmozdulásokat terveznek különböző állami intézmények előtt.

Patyi közölte, hogy információi szerint a Mátraholding Rt.-t jelölték ki a szövetkezet felszámolójának. A Népszabadság szerint a bíróság nem jogerősen rendelte el a Baumag felszámolását, és a felszámolás kezdeményezői között volt a Szövetkezeti Befektetők Érdekvédelmi Egyesülete is. A felszámolás elrendelését az MTI hírei szerint egyelőre sem a Fővárosi Bíróság, sem a felszámoló cég nem erősítette meg.



A károsultak képviselője szerint a befektetők folytatják demonstrációikat a Parlament előtt. Ezen a héten csütörtökön a Pénzügyminisztériumnál és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSzÁF) Krisztina körúti épülete előtt is demonstrálnak. Tüntetést terveznek az APEH székháza előtt is, mivel adófizetési időszak van, és a károsult befektetők nem jutnak a pénzükhöz.



A szövetkezet vezetése 18 ezer tag mintegy 40 milliárd forintos befektetését zárolta múlt októberben. A Baumag Vagyonkezelő Szövetkezet korábbi működése során szövetkezeti vagyonrészeket bocsátott ki, amelyeket készpénzért értékesített a szövetkezet tagjainak. Az üzletrészek visszavásárlására adásvételi szerződést kötöttek a tagokkal, amelynek értelmében a tag tulajdonába került értékpapírt a Baumag Szövetkezet későbbi időpontban és magasabb áron megvásárolja. A két szerződésben meghatározott vételárak különbözete volt a szövetkezeti tag által realizált hozam.



Tavaly az ingatlanszövetkezetek körüli botrányok hatására a Baumag tagjai is tömegesen szüntették meg befektetéseiket. Ennek következtében a Baumag üzletrészek megvásárlására tartalékolt likvid eszközei 2003. október elejére kimerültek, és a szövetkezet ettől az időponttól nem tudja a tagok tulajdonában levő értékpapírokat visszavásárolni.



A probléma megoldására a szövetkezet kidolgozott egy programot, amelyet az internetes honlapján ismertet. A program szerint a Baumag Vagyonkezelő Szövetkezetnek és leányvállalatainak tulajdonában lévő vagyontárgyakat és üzletrészeket értékesítenék, részben vagy egészben a szövetkezeti üzletrészek ellenében. A meghirdetett ingatlanok között szerepel egyebek közt a Kamaraerdei Tüzép két telephelye és üzlethelyisége, a Baumag Holding Rt. érdi telephelye valamint egy, a Baumag Vagyonkezelő Szövetkezet tulajdonában lévő 160 négyzetméteres budajenői családi ház. Eladásra kínálják a Makober Kft.-t, a Robinia sro nevű társaságot, a Bautherm Szentes Kft.-t és a Király Lízing Kft.-t.



A szintén a Baumag-cégcsoporthoz tartozó Királybróker Rt. már jelezte a felügyeletnek, hogy fel kíván hagyni a befektetési szolgáltatási tevékenységgel. A brókercég 2004. február 24-én ügyfélállományának átruházásáról szóló szerződést kötött a Buda-Cash Brókerház Rt-vel. A felügyelet engedélyezte az állományátruházást.



A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a tagok által tett feljelentések alapján március elején csalás bűntettének gyanúja miatt nyomozást rendelt el Baumag szövetkezet tevékenységével kapcsolatban. A Legfőbb Ügyészség a fővárosban folyó valamennyi nyomozást egyesítette és fokozott felügyelet alá vonta az ügy jogi minősítésének bonyolultságára, a károsultak nagy számára és a közvélemény kiemelt figyelmére tekintettel.