Londoni elemzők szerint helytelen a kamatcsökkentés

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

"Számos okból helytelen lépésnek" nevezte az egyik vezető londoni befektetési ház a két héten belüli második magyarországi jegybanki kamatcsökkentést.

A tavalyi, európai módszertan szerint 8,9 százalékos GDP-arányos folyó fizetésimérleg-hiány komoly finanszírozási szükségletet teremt, az infláció pedig gyorsul - indokolja meglehetősen borúlátó véleményét a Dresdner Bank londoni befektetési részlege.



Valójában csak Draskovics píár munkája jó, ezért ítélik meg a befektetők kedvezőbben a magyar gazdasági folyamatokat. Ehhez társul még a jegybank kevésbé merev árfolyam-politikája – vélekednek a Dresdnernél. Mindez a forint erősödéséhez vezetett - a forint euróárfolyama már csak 8-9 forintnyira van a ingadozási sáv erős végétől -, és az MNB ezt az "átmeneti helyzetet" igyekszik kihasználni minél nagyobb pénzügypolitikai enyhítésre.



Ha a jegybanknak a forint gyengítése a célja, sokkal hatékonyabb lett volna például az egyszeri, 1,00 százalékpontos kamatcsökkentés. A két negyedszázalékpontos csökkentés azonban azokat a várakozásokat erősíti, amelyek szerint az MNB hosszas enyhítési ciklusba kezdett, ami a nagyobb tőkebeáramlást erősíti - áll a Dresdner elemzésében.



A külföldi elemzők egyébként meglehetősen megosztottak a magyarországi helyzet megítélésében. Jens Nordvig, a Goldman Sachs londoni befektetési irodájának vezető térségi stratégája sokkal kedvezőbbnek látja a helyzetet. Szerinte a 2005 végére kitűzött 4,00 százalékos 12 havi infláció a jelenlegi forintárfolyamon sokkal reálisabbnak tűnik, mint a 260 feletti szinteken. (MTI)