Tovább menekül a pénz a befektetési alapokból

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Tovább csökkent - de immár lassuló ütemben - a nyilvános alapokban kezelt vagyon nagysága az idei év első negyedében. A kötvényalapokból ezen belül 140 milliárd forintot vontak ki a befektetők.

A nyilvános alapok összesített nettó eszközértéke jóval 800 milliárd forint alá süllyedt, ami közel 100 milliárd forinttal alacsonyabb a december 31-i összértéknél. - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) adataiból.



A vagyoncsökkenés elsősorban a befektetési jegyek visszaváltásával magyarázható: a vagyonkezelők jól dolgoztak, a kezelt portfoliók értéke jellemzően emelkedett. A legjobb teljesítményt a hazai részvényalapok nyújtották, a nemzetközi alapok teljesítményét erősen lerontotta a forint felértékelődése - írja a portfolio.hu.



A portfolio.hu becslései szerint befektetési alapok jegyeinek nettó visszaváltás meghaladta a 300 milliárd forintot, az elmúlt egy évben pedig megközelítette a 380 milliárd forintot. A befektetés mértéke a kötvényalapoknál volt drasztikus, mintegy 146 milliárd forint. A befektetők csalódottsága nem meglepő, ha figyelembe vesszük a tavalyi és év eleji jelentős hozamemelkedés miatt a kötvényalapok jegyeinek tulajdonosai tetemes vagyonvesztést észleltek, ezért pánikszerűen menekültek a kötvényalapokból. Ez feltehetőleg hiba volt, valószínűleg jobban jártak volna, ha kivárják, amíg a jegybanki kamatok újra csökkenni kezdenek, és kötvényportfoliójuk kiheveri az értékcsökkenést.



Meglepő módon a magyar tőzsde szárnyalásából inkább a külföldi befektetők profitáltak. Az erősödő tőzsdei árfolyamok ellenére a hazai részvényalapoknál is nettó értelemben kisebb mennyiségű tőkét vontak ki. Örömhír viszont, hogy a pénzpiaci alapokba az új vásárlások - nettó értelemben - mintegy 15 milliárd forintot hoztak - írja a portfolio.hu. A nemzetközi részvényalapokban kezelt vagyon a nettó eszközértéke közel 10 milliárd forinttal nőtt. A befektetők lelkesedést a külföldi tőzsdék szárnyalása inspirálta.



Ezzel magyarázható, hogy egyre több alapkezelő kínál ügyfeleinek garantált alapot, amely a tőke megőrzése, esetleg bizonyos mértékű hozamgarancia mellett magasabb profiteléréssel kecsegtet - jellemzően valamelyik külföldi tőzsdeindex teljesítményéhez kötődően. A befektetők így biztonságban érzik magukat, de nem kell teljesen lemondaniuk a piacok jó teljesítményének köszönhető magasabb hozamról sem.