Draskovics: rugalmasabb szabályok, de mindenkire kötelezően

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A stabilitási és növekedési paktumban meghatározott küszöbértéket, amely szerint az államháztartási hiány nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, rugalmasabban kell kezelni, ugyanakkor ezeket a rugalmasabb szabályokat mindenkire kötelezően alkalmazni kell - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter Brüsszelben.

A pénzügyminiszter az Európai Unió pénzügyminisztereinek szokásos tanácskozásán, az ECOFIN (Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa) ülésén vett részt. Ez volt az első alkalom, hogy a május elsején csatlakozott 10 ország pénzügyminiszterei teljes jogú tagként kapcsolódhattak be a testület munkájába.



Draskovics az MTI-nek kedd délelőtt azt mondta, hogy a magyar álláspont két, összhangban lévő elemből áll. Egyrészt meggondolásra szorul a 3 százalékos kritérium, azt a mai merevségnél rugalmasabban kell értelmezni, s figyelembe kell venni, hogy a hiány milyen összetevőkből alakul ki. Ugyanis ott, ahol magas a beruházási hányad, ahol nagyon előremutató nyugdíjreformot hajtottak végre (s ilyen Magyarország is), ott másként kell ezt a hiányt megítélni, mint azokban az országokban, ahol a túllépést a folyó kiadások gyors növekedése eredményezte - szögezte le. Ugyanakkor - s ez a magyar álláspont másik eleme - a rugalmasabb szabályokat mindenkire azonos módon kell alkalmazni, e tekintetben kis és nagy ország között nem lehet különbség.



A Pénzügyminisztérium (PM) kedd délutáni közleménye szerint Magyarország a Stabilitási és Növekedési Paktum előírásainak tiszteletben tartása mellett a következetességet és az egyenlő elbánást is fontosnak tartja. A tárca szerint az uniós pénzügyminiszterek foglalkoztak a közösség 2006 utáni pénzügyi helyzetével, a pénzügyi perspektívát leíró elképzeléssel.