Nagy-Britannia: kevés a szezonmunkás, megszűnt a vízumstop

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Feloldotta a román és bolgár állampolgárokra nemrég kirótt munkavállalási vízumtilalmat a brit kormány. A termelők és a nagyáruházak ugyanis figyelmeztettek, nem lesz, aki leszedje a hazai termésű primőr epret és málnát.

A londoni belügyminisztérium szerdai közleménye szerint a két EU-tagjelölt ország polgárainak munkavállalási vízumkérelmeinek feldolgozását - amelyet a múlt hónapban kirobbant súlyos bevándorlási botrány után függesztettek fel - azonnali hatállyal újrakezdték.



A minisztériumi közleményben nem esik szó a hirtelen döntés hátteréről, de a brit mezőgazdasági termelők és a velük szerződésben álló nagyáruház-láncok hetek óta mind erőteljesebb nyomást gyakorolnak a kormányra a vízumstop feloldása végett, mondván: egyszerűen nincs, aki leszedje a hazai termésű primőr epret és málnát.



A szupermarket-hálózatok szövetsége a minap közleményben jelezte: hiány fenyeget ezekből a termékekből a brit áruházakban, ha a kormány a legrövidebb időn belül nem engedi be az erre a munkára minden évben tömegesen érkező bolgár és román szezonmunkásokat.



A botrány azután robban ki, hogy a bukaresti brit konzul március végén a román és a bolgár állampolgárok vízumkérelmeinek elbírálásában honos súlyos hiányosságokra, sőt korrupciógyanús visszaélésekre figyelmeztette a londoni parlamentet. A brit kormány válaszul mind a konzult, mind a román és bolgár tartózkodási kérelmek elbírálását felfüggesztette.



Később azonban az ügybe - miután hosszas tagadás után elismerte a "hiányosságokat" - belebukott a bevándorlásért felelős brit belügyi államminiszter, Beverley Hughes.



Hughest azzal vádolták az ellenzéken kívül még saját tárcájának alkalmazottai is, hogy a későbbi bevándorlási statisztikák kozmetikázása végett érdemi ellenőrzés nélkül, ezrével hagyatta jóvá a csatlakozó országokból érkező munkavállalók letelepedési kérelmeit még az EU-bővítés előtt.



Nagy-Britannia az egyetlen nagy EU-tagállam, amely - a jóléti rendszer igénybe vételének korlátozásával - nyitva hagyta munkaerőpiacát az új tagországokból érkező munkavállalók előtt, arra a számításra hivatkozva, hogy a bővítés után is legfeljebb évi 5-13 ezer fős bevándorlás várható a nyolc új kelet-európai tagállamból.



A szerdai londoni belügyi közleményben szerepel az is, hogy a kormány az unión kívülről érkező mezőgazdasági szezonmunkások kvótáját 2005-től 35, a vendéglátásban és az élelmiszer-feldolgozásban alkalmazható idénymunkásokét 25 százalékkal csökkenti, azzal az indokkal, hogy ezeket az állásokat zömmel eddig is az azóta uniós taggá vált országok polgárai töltötték be, ők azonban most már szabadon vállalhatnak munkát Nagy-Britanniában. (MTI)