Az EKB a túlzott béremelésektől tart

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A túlzott mértékű béremelések veszélyeire hívta fel a figyelmet az Európai Központi Bank (EKB) vezető közgazdásza, Otmar Issing, aki szerint ez az infláció felgyorsulásához vezethet, ami kamatemelésre kényszerítheti az EKB-t.

Issing kissé aggódik amiatt is, hogy erősödnek az inflációs várakozások, de a drágulás mértéke eddig nem volt jelentős – írja a Handelsblatt hétfői számában. Ha azonban az árak tartósan emelkednek, és az olaj drágulása miatt a cégeknél jelentős béremelésekre kerül sor, az EKB azonban kamatemelésre kényszerülhet – nyilatkozta a lapnak Otmar Issing. Korábban az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet is hasonló üzenetet küldött három vezető európai lapban, bár Trichet nem utalt az esetleges kamatemelésre.



Az euróövezetben 2,5 százalékkal nőtt az infláció idén májusban, így valószínűleg 2004 lesz az ötödik egymást követő év, amelyben az infláció meghaladja az EKB által kitűzött célt, a 2 százalék alatti szintet.



A bérek nem nőnek az égig



A német bankszövetség (BDB) nem lát okot arra, hogy az eurózónában tapasztalható gyorsuló árdrágulásra való tekintettel az EKB emelje a bankkamatokat. Amennyiben a nyersolaj hordónkénti ára a következő hónapokban a 30 dollár feletti áron stabilizálódik, a 12 tagú euróövezetben a fogyasztói árindex az idén csak minimális mértékben haladhatja meg az EKB által előírt 2 százalékos szintet - idézi a BDB az EKB június havi jelentését, amelyben hangsúlyozzák, hogy nincs ok sürgős kamatváltoztatásra.



A jelenlegi kapacitásfelesleg és a gyenge hazai kereslet miatt a vállalatoknak meglehetősen kevés terük van az árak emelésére, így a béreket sem tudják túl gyorsan növelni. Az ár-bér spirál beindulásának kockázata tehát kisebb, mint volt az 1970-es évek olajválsága idején volt.



A BDB óva int a béremelések jelentősségének eltúlzásától, mivel a létszámleépítések még nem zárultak le, és a hazai (németországi) fogyasztás élénkülésére nem lehet számítani. A világgazdasági növekedése is veszthet lendületéből az év második felében - jegyzik meg a jelentésben.



A BDB véleménye szerint az EKB-nak még abban esetben sem kell az amerikai Federal Reserve példáját követnie, ha az - mint várható - még e hónapban emeli az irányadó kamatot.