A legaktívabb számítógépes károkozók toplistája

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Mely vírusok, férgek támadnak ma Magyarországon és a világon a leggyakrabban? Hogyan ismerhetők fel? Milyen károkat okozhatnak? Hogyan védekezzünk ellenük?

A VirusBuster saját felhasználóitól származó, július 11-én publikált adatai szerint – az előző hónapokhoz hasonlóan - júniusban Magyarországon a Netsky.Q–vel találkoztak a felhasználók a leggyakrabban. Az emailen és hálózati megosztásokon terjedő féregprogram a számítógépen talált címekre postázza magát mellékletként, majd megpróbálja lemásolni magát a megosztott mappákra. A fertőzött levél tárgya és szövege különböző lehet, a csatolt fájl .exe, .pif, .scr, vagy .zip kiterjesztésű, és nem ritkán a rapper Eminem legújabb albumával vagy Britney Spears pornóképeivel kecsegteti a gyanútlan felhasználókat. A vírus eltávolítása a fertőzött állományok törlésével, illetve a módosított regisztrációs adatbázis bejegyzések helyreállításával lehetséges. A VirusBuster toplistájára felkerült még a Bagle.Z (8 %), a Zafi.B (6 %), az Exploit.Objdata (4 %), a Netsky.B (4 %), a Netsky.C (1 %), a Netsky.R (1%), a Sober.G2 (1 %) és a Netsky.P (1 %). (Az egyes féregnevekre kattintva elolvashatók a VirusBuster részletes útmutatója.)

A freemail.hu rendszerben detektált vírusok számát mutató realtime statisztika szerint az elmúlt tíz napban naponta körülbelül 140 ezer és 540 ezer közötti vírust füleltek le, 80-100 vírusfajtából. A listán július első napjaiban a Netsky.Q néhány napra átadta vezető helyét a világszerte rendkívül gyorsan terjedő Zafi.B-nek. A magyar készítésű féreg email-üzenetek mellékleteként és fájlmegosztó alkalmazásokon keresztül terjed. A levél szövegében különböző nyelveken írott üzenet szerepelhet, legtöbb esetben virtuális képeslap megtekintésére szólítja fel a felhasználót, de ingyenes SMS-küldő szolgáltatás reklámszövegét is küldheti. A www.parlament.hu, a www.virusbuster.hu, a www.virushirado.hu és a www.2f.hu oldalak ellen folyamatosan túlterheléses támadást intéző Zafi gyors terjedésében közrejátszik az is, hogy a féreg – a címzett IP címét alapul véve - 18 különböző nyelv közül mindig a legcélravezetőbbnek tartott nyelven támad.

A Kaspersky Labs júniusi, globális adatokon alapuló 20-as toplistáját kísérő elemzése szerint egyébként 2004 júniusa csendes hónap volt a vírustámadásokat illetően. A cég szakemberei szerint ennek több oka is lehet: előfordulhat, hogy a kódolók elleni globális harc kiszélesedése miatt bujkálnak a vírusírók, de az is, hogy a vírusirtók gyártói számolták fel sikeresen a korábbi támadások hatását. Mindenesetre júniusban csupán egyetlen új "belépő" érkezett: a fentiekben már említett Zafi.B féreg, igaz, közel 34 százalékos előfordulási mutatóval mindjárt az első helyre. A Kaspersky szerint június jó híre, hogy a Klez.h. klasszikus hálózati féreg végre eltűnt a 20-as listáról.

A vírusírók elleni globális küzdelem az elmúlt időszakban igencsak fokozódott: az idei év júliusáig több vírusírót kaptak el, mint a megelőző öt esztendőben összesen. Egy ítélet Magyarországon is született vírusírás miatt: a Veszprémi Bíróság június 29-én egyéves, két évre felfüggesztett fogházbüntetést szabott ki a Maya Gold pornósztár nevével visszaélő, Auric néven is ismert magyar nyelvű féreg fiatalkorú szerzőjére. Az ítéletet mindkét fél elfogadta, így az várhatóan jogerőre emelkedik. Szakemberek reménykedve várják a legújabb magyar vírus, a Zafi készítőjének letartóztatását is.

"Ez a féreg nem egy internetről letölthető vírusgyártó szoftverrel hobbiból vírusokat készítő tizenéves munkája. A világszerte gyorsan terjedő Zafi B elkészítéséhez szükséges tudást alapul véve feltételezhető, hogy a férget valamely vírusirtógyártó vagy informatikai biztonsággal foglalkozó cég egy jelenlegi, vagy volt alkalmazottja készítette el és indította útnak" - mondta el a hvg.hu megkeresésére Dávid András, a 2F 2000 Kft kereskedelmi igazgatója.