Rabszolgasorban a Szaúd-Arábiában munkát vállalók?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Szaúd-Arábiában dolgozó külföldiek jogait nem csak a munkaadók, hanem az állam és a megreformálásra szoruló jogrend is lábbal tiporja - áll a Human Rights Watch szervezet jelentésében.

Kínzásokról, erőszakkal kicsikart vallomásokról és embertelen munkakörülményekről szól a jelentés - számol be cikkében a BBC Online. A New York-i székhelyű emberjogi szervezet szerint a jogtiprásokat főleg az ázsiai vendégmunkások szenvedik el. Megemlít például egy háronmszáz fős Sri Lanka-i munkáscsoportot, akiket kórházak takarítására alkalmaztak Jeeddah városában. A hét hat napján, napi tizenkét órás műszakokba voltak beosztva, majd szűk helyiségekben szállásolták el őket, ahol tizennégy ember aludt egy szobában. A Human Rights Watch szerint a rabszolgaság szintjét közelítik ezek az állapotok.



A szaúdi munkaügyi minisztérium adatai szerint közel kilencmillió vendégmunkás dolgozik az országban, legtöbben Dél-kelet Ázsiából érkeztek.



Emberjogi szervezetek, valamint az International Crisis Group (ICG) az állam beavatkozását, jogi és politikai reformokat sürget a vendégmunkás-tömeg jogvédelmének érdekében.



Az országban lezajlott szélsőges iszlamisták által elkövetett merényletek még merevebbé tették a politikai rendszert és még gyanakvóbbá a kormányzatot. Az ICG szerint ez "önsorsrontó stratégia és a kormányzatnak reformokra volna szüksége, hogy megtépázott hitelét visszaállítsa". A hitelvesztés - az ICG szerint - a zárt és önkényuralmi jegyeket mutató berendezkedés következménye. Szaúd-Arábiában a vagyon és a hatalom az uralkodócsalád kezében összpontosul.