A Fitch nem aggódik az orosz bankválság miatt

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Európa legnagyobb hitelminősítője szerint nem valószínű, hogy az orosz bankrendszer megingása rendszerszintű bankválsággá fajul.

Egyelőre nem valószínű, hogy az orosz bankrendszer megingása rendszerszintű bankválsággá fajul, de hosszabb távon ez sem zárható ki, ha romlik a makroklíma és nem erősödik a banki szféra igen gyenge szerkezete - áll a Fitch Ratings szerdán kiadott szektorelemzésében.



A legnagyobb európai hitelminősítő szerint azt, hogy milyen gyengék az orosz bankrendszer alapjai, jól jelzi, hogy a mostani megingás igen erőteljes makrogazdasági teljesítmény közepette következett be. A hazai gazdaság összkibocsátási értéke (GDP) rendre 7 százalék körüli ütemben növekszik éves összevetésben, a vállalati szektor jövedelmezősége erős, az államháztartási és a folyómérleg egyaránt többletben van, a devizatartalékok növekszenek, és a legszélesebb merítésű monetáris bázis 40-50 százalékos bővülési ütemei mellett likviditáshiányról sem lehet beszélni. A Fitch Ratings szerint "nem ez az a makrogazdasági háttér, amely bankválságok idejére jellemző".



A tőkekiáramlás a Jukosz-ügy mellékhatása



A hitelminősítő szerint arra sincs ugyanakkor bizonyíték, hogy az orosz bankrendszer egyébként eredendően igen gyenge alapmutatói tovább romlottak volna: a nem teljesítő kinnlevőségek nem emelkedtek érezhetően, és a tőkemegfelelési ráták arra utalnak, hogy nincs fizetőképességi gond. Az egyetlen romló mutató a tőkekiáramlás. A Fitch szerint azonban ez is inkább rubel-dollár árfolyam-folyamatokkal, valamint esetleg a Jukosz-ügy mellékhatásaival magyarázható, semmint valamely jövőbeni pénzügyi válság előérzetével.



A jelentés szerint mindezek alapján a mostani "miniválságot" jó eséllyel főleg a pénzügyi szektorban folyó reformok mélységével és menetrendjével kapcsolatos bizonytalanságok szították. A jegybank és a kormány jó néhány éve meghirdette az átláthatóság és a felügyelet javításának stratégiáját, ám ennek érvényesítése gyenge, és az elmúlt három évben gyakorlatilag nem csökkent az 1330 bankból álló orosz pénzügyi szektor létszáma.



Más hitelminősítők sem kongatják a vészharangot



Nemrégiben a másik két nagy hitelminősítő viszonylag derűlátó értékelést adott az orosz bankrendszerben zajló folyamatok kilátásairól. A Standard and Poor's múlt heti kommentárja szerint jóllehet a kialakult helyzet rövid távon igen kockázatos, nem valószínű, hogy az orosz pénzügyi szektort az 1998-ashoz hasonló méretű válság fenyegetné. A Moody's Investors Service ezzel egyidejű elemzése szerint nem valószínű, hogy "az orosz bankok némelyikét érintő negatív fejlemények" közép- és hosszú távon aláásnák az orosz gazdaság egészének egészséges makromutatóit, és nem fenyegeti veszély az orosz államadósság törlesztését sem. (MTI)