Őszi áremeléshullám az olaj miatt?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium cáfolja a Világgazdaság azon értesülését, miszerint a tárca jövőre jelentős hatósági áremelésekre készülne, amelyeket akár már idén őszre is előrehozhatnak. Burkoltan elismeri viszont, hogy a rekordmagasságban tanyázó olajár hatással lehet a hatósági energiaárakra.

14,5 százalékos gyógyszeráremeléssel számol a pénzügyi tárcánál készített feljegyzés – írja a Világgazdaság egy valószínűleg nem a hivatalos álláspontot tükröző pénzügyminisztériumi tanulmányra hivatkozva. A hatósági árak jövőbeli alakulásáról készített anyag két lehetőséggel számol: ha a kőolaj ára jövőre 33-34 dollár körül alakul, akkor 6 százalékos áramáremelés várható, ha 37-38 dollár lesz az olaj, akkor 10 százalékos villamosenergia-drágulás valószínű. A földgáz már októberben, a fűtési szezon előtt drágulhat, 6-7 százalékkal. A távhőszolgáltatás díja 5-8 százalékkal nőhet.



Szintén kora ősszel várható a vasúti szolgáltatások drágulása, a BKV-jegyek és -bérletek 10 vagy 13 százalékkal drágulhatnak, a távolsági autóbusz-közlekedés díjai pedig előreláthatólag 7,3-9 százalékkal emelkedhetnek majd. Nő a szemétdíj, itt mindkét változat 10 százalékos emelésre ad javaslatot. Emelkedik a cigaretta jövedéki adója is, 12-15 százalékos drágulást okozva. Az anyag szerint összességében a vásárolt lakossági fogyasztás 25-30 százalékára is kihathat az állami intézkedéssel vezérelt árváltoztatás.



Jelenleg a tárcánál nincs olyan előterjesztés, javaslat, amely hatósági árak emelését kezdeményezné – írja a Pénzügyminisztérium közleménye. A gyógyszerek nem tartoznak a hatósági áras termékek körébe. A fogyasztói árak alakulását a kormány és a gyógyszergyártok közötti megállapodás határozza meg – áll a közleményben.



Elszáll az infláció?



A magas olajárak miatt elszállhat az infláció is. A nem hivatalos anyag szerint elképzelhető, hogy a Pénzügyminisztérium előbbre hoz néhány jövő évi hatósági áremelést, enélkül ugyanis jövőre 0,5-0,7 százalékos többletinflációt eredményeznének az árintézkedések jövőre, megtorpanna a dezinfláció és veszélybe kerülne a 2005. év végére tervezett 4,5 százalékos inflációs cél tarthatósága. Az áremelkedések egy részének idei bevezetésével viszont 2004-ben lenne 7 százalékos a hatósági árdrágulás – írja a tanulmány. Mindez a jegybanki kamatcsökkentés elhalasztásnak lehetőségét is előrevetíti.



A Pénzügyminisztérium közleményben tudatta, hogy az idén a fogyasztói árak az év egészében átlagosan 6,5 százalékkal nőnek, jövőre pedig 4,5 százalékra mérséklődik az infláció.