Járai: mostanában nem várható forintellenes spekuláció

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Kurier című osztrák napilapban „Gulyás költségvetési válságból és jó konjunktúrából” címmel jelent meg egy cikk, amely megszólaltatta Járai Zsigmondot, a Magyar Nemzeti Bank elnökét.

Georg Berenyi budapesti keltezésű írásában az új miniszterelnök megválasztásával kapcsolatban egyfajta „tragikus előjátéknak” nevezte, hogy a parlament kormánypárti többségének szavazataival elutasították a Magyar Nemzeti Bank jelentését. A cikkíró szerint Járai Zsigmond jegybankelnök számára nem meglepő az új a kormánnyal kapcsolatos feszültség.



A független osztrák napilapban emlékeztettek a jegybank és a kormány közötti vitákra, kiemelve, hogy a kormánytábor szerint az MNB túlságosan is erőszakolja az infláció (jelenleg 7 százalék) elleni küzdelmet, és szükségtelenül magas szinten tartja az alapkamatot. A jegybank szerint viszont a kormány elhibázott gazdaságpolitikával veszélybe sodorja az államháztartás egyensúlyát.



Járai elmondta, hogy az idei évre tervezett költségvetési hiány előirányzatát 4,6 százalékról 5,4 százalékra növelték, a bank azonban még ennél is magasabb értékre számít, és kijelentette, hogy elmaradt a meghirdetett konszolidáció. Úgy fogalmazott, hogy nagyon nehéz lesz teljesíteni a 2005-re 4,1 százalékos hiánnyal számoló stabilizációs projektet, valamint azt, hogy 2007-re érjék el a 3 százalékos hiányszintet.



Járai szerint azonban évi 4 százalékos gazdasági növekedés esetén nem lehet válságról beszélni, a külföldi bizalomvesztés mindenekelőtt csak a forint árfolyamánál érzékelhető, és nem látszik újabb spekulációs támadás veszélye a forint ellen. A külföldi beruházások visszaesése pedig mindenekelőtt a munkabérek növekedésének köszönhető.



Járai szerint Magyarország versenyképességére is hatást gyakorol, hogy már nem az olcsó munkaerő országa. Mindemellett fegyelmezett gazdaságpolitikával és gyors stabilizációval a Nyugathoz gyorsan felzárkózó második Írországgá válhat Európában.



Fegyelem nélkül aligha lehet majd betartani az euró bevezetéséhez meghatározott 2010-es időpontot. A jegybank elnöke esélyt lát abban, hogy a Medgyessy-kabinetet a Gyurcsány Ferenc vezette kormány váltja fel. Ha azonban az új kormány az elődje által előterjesztett konszolidációs programot nem tartja be, a piacok súlyosan megbüntetik őket.

(MTI)