ÁSZ: a kormányok kiszámíthatatlan helyzetet teremtettek a gyógyszerpiacon

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az Állami Számvevőszék főigazgatója szerint a gyógyszer-finanszírozás területén nehéz "harmóniát" találni, a gyakran egymás ellen ható egészségpolitikai, költségvetési, társadalompolitikai és gazdasági érdekek között.

Az elmúlt hat évben dinamikusan nőttek a gyógyszerekre fordított lakossági és közkiadások, miközben a gyógyszerfogyasztás nem emelkedett - ismertette az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója a gyógyszerek támogatási és finanszírozási rendszerének és a fogyasztás helyzetének ellenőrzéséről készített jelentést.



A jelentés szerint az 1998 és 2003 közötti időszak különböző kormányai ugyan törekedtek a kiadásnövekedés megállítására, de intézkedéseik nem vezettek eredményre, sőt zavart okoztak azzal, hogy kiszámíthatatlan helyzetet teremtettek minden érintett számára - hangoztatta.



Közölte: a vizsgálat alapján az ÁSZ javasolja, hogy a kormány dolgoztasson ki a gyógyszerellátás teljes rendszerére kiterjedő átgondolt, hosszú távú stratégiát. A mindenki számára kiszámítható rendszer érdekében a támogatással és finanszírozással kapcsolatos intézkedések meghirdetése időben történjen meg, a gyógyszerkassza előirányzatát pedig a realitásokra építve határozzák meg - fűzte hozzá.



Mint mondta, a számvevőszék az egészségügyi miniszter számára is kidolgozott egy feladatcsomagot, amelyben szerepel, hogy a gyógyszerek befogadásakor és támogatási kategóriákba sorolásakor érvényesüljenek a költséghatékonyság szempontjai, kerüljenek összhangba a különböző intézmények gyógyszeradatbázisai és legyen szabályozott az orvos szakmai protokollok érvényesítésének ellenőrzése is.



Báger Gusztáv, az ÁSZ fejlesztési és módszertani intézetének főigazgatója elmondta: a jelentés háttereként elkészült vizsgálat szerint a hazai gyógyszerhelyzet legsúlyosabb problémáját a gyógyszerkassza krónikus, több éve tartó hiánya okozza, amely annak alultervezéséből fakad.



Példaként említette, hogy a 2005-ös előirányzat 284 milliárd forint, amely csak mintegy 6 milliárddal több az ideinél, miközben a teljesítések alapján plusz 30-40 milliárd forinttal kellene többet tervezni a kasszába.



Szerinte a jövő évi költségvetésben is jelentős feszültségekre kell számítani, ugyanakkor ez az állapot az ellátásban is kiszámíthatatlanságot jelent. Az uniós tagság miatt különösen fontos lenne az anomáliák megszüntetése - hangsúlyozta a főigazgató.



(MTI)