Egyre fontosabb a közép-keleti olaj

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Energia Ügynökség (NEÜ) szerint a következő 25 évben Európa és a világ többi része egyre szűkülő energiaforrások igénybevételére kényszerül, amelyek elsősorban a közép-keleti OPEC-országok olajkészletei lesznek.

Európa komoly politikai és geostratégiai kihívásoknak néz elébe amiatt, hogy a készletek javarésze a politikailag instabil közép-keleti országok területén található - írja a NEÜ-re hivatkozva az euro.hu.



A British Petrol (BP) olajcég-óriás által ez év elején közzétett jelentés szerint a 2003 végén a világban bizonyítottan fellelhető tartalékok 44 százaléka Irán, Irak és Szaúd-Arábia tulajdonában van. Ez a tény a Nemzetközi Energia Ügynökség szerint magában hordozza az ellátási zavarok veszélyét.



A világ energiaszükséglete 2030-ra várhatóan 59 százalékkal növekszik a maihoz képest, és ennek 89 százaléka fosszilis energia lesz. A gázszükséglet is megduplázódhat 2030-ra.



Az Európai Bizottság számításai szerint 2020-ban ennek 59 százalékát adja majd Algéria és Oroszország, ami jelentős arányeltolódás a 2000. évi 97 százalékhoz képest, de még így is hatalmas nagyságrend. A függőség csökkenését a Líbiából, Azerbajdzsánból és Iránból származó import növekedése teszi lehetővé.



A BP jelentése nyomatékosan felhívja a világ kormányait, tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a világ energiaellátó rendszereinek működését fenntartható pályára állítsák.