Internet kábel nélkül, nagy távolságra

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Nagy sebességű kábel nélküli internetszolgáltatás indul kísérleti jelleggel a Washington állambéli Seattle belvárosában.

A szolgáltató tervei szerint idén év végéig 10-15 üzleti előfizető használhatja teszt jelleggel a világon először használt nagy hatótávolságú rádióhullámon kommunikáló szélessávú elérést, és majd a jövő év elejétől vehetik igénybe szélesebb körben az előfizetők. A hálózat alapja négy magaslati pontra telepített adóállomás, amelyek a Washington-tótól az Elliott-öbölig lefedik a belvárost.

„Az új szolgáltatás sebessége megegyezik a T1 [az ADSL-nél gyorsabb elérés] adatátviteli képességeivel, ám nem igényel kábelt, s ez rövid időn belül teljesen átalakítja az internetes kommunikációt” - nyilatkozta Bruce Chatterley, a Speakeasy vezérigazgatója a Seattle Postnak. A szolgáltató azért választotta a kísérlet helyszínéül épp Seattle-t, mert komoly kihívást jelentenek a földrajzi adottságai, és amennyiben jól sikerül a próba, más városokban is megkezdheti a hálózat kiépítését.

A hálózat technológiájáért felelős WiMax–WorldWide Interoperability for Microwave Access olyan megoldást fejlesztett ki, amely az eddig csak kis hatótávolságban alkalmazott rádióhullámú kábel nélküli elérést képes nagy hatótávolságban biztonságosan üzemeltetni.

Míg a WiFi csak egy épületen belül vagy annak szűk vonzáskörzetében tette elérhetővé az világhálót addig a WiMax-nál ez a távolság több kilométerre tolódik ki. A szolgáltatási használók egy az operációs rendszeren külön ablakban futó programot igényelnek, amely jelzi a jel erősséget és az adatátvitel sebességét. Több potenciális vevő is közölte, a hagyományos elérést kívánja megtámogatni az új rádiós eléréssel, míg mások a tejles átállást fontolgatják az új lehetőség felbukkanása nyomán. Hasonló rendszert már teszt szinten futtatnak a cég belltowni irodáiban. A tervek szerint az előfizetők használhatják a kábelnélküli megoldást az IP (internet protocol) alapú telefonhívásokhoz is.

Az előfizetői díjak még nem véglegesek, de a tervek szerint havi 650 dollárért vehető igénybe a másodpercenként három megabites elérés, amely összehasonlítva a T1 kábeles elérésével, amely 530 dollárt kóstál egy hónapra, és cserébe 1,5 megabites másodpercenkénti adattovábbítást. A T1 vonal körülbelül harmincszor gyorsabb a hagyományos betárcsázós elérésnél.