Privatizálnák a Honvédelmi Minisztérium cégeit

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A tulajdonában lévő cégek kisebbségi részesedése eladását tervezi a Honvédelmi Minisztérium (HM). A tárca eladná a HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai Rt., a HM Arzenál Rt. és a HM ArmCom Kommunikációtechnikai Rt. 50 százalékát.

A privatizációt azért tartják indokoltnak, mert az érintett cégek bevételeinek 80-85 százaléka továbbra is a honvédség megrendeléseiből származik, ám ez hosszú távon egyre kevésbé fenntartható, figyelembe véve a haderő csökkenő szükségleteit - írja a Világgazdaság. Ennek kapcsán a lap beszámolója szerint egy szakmai befektető komoly segítséget nyújthatna abban, hogy a cégek a civil piacon is megtalálják számításaikat. Ezzel szemben a tárca résztulajdona garanciát jelenthet arra, hogy a cégek bizonyos műszaki-karbantartó kapacitást továbbra is fenntartsanak a haderő részére. A tárcavezető szerint az értékesítésre 2006 előtt várhatóan nem kerül sor.

A HM Currus főtevékenységként a honvédség gépjárműveinek javításával és korszerűsítésével foglalkozik, s itt semmisítik meg a hadrendből kivont harcjárműveket is. A társaság bevételei 2002-ben meghaladták a 3,1 milliárd forintot, s a cég az elmúlt években egyre több bérmunkát vállal el civil megrendelőknek is, a több lábon állás érdekében. Így például különböző célokra gyártanak páncélozott pénz- és értékszállító gépjárműveket, Mercedes, Volkswagen és Skoda alapjárművekre építve.

Különböző analóg és digitális kommunikációs eszközök bevizsgálásával, javításával és beépítésével, valamint mobil hírközpontok és rádióállomások kialakításával foglalkozik a HM ArmCom. A honvédségi megrendelések csökkenésével párhuzamosan ennél a társaságnál is egyre nagyobb szerepet kapnak az egyéb megrendelések, így a cég több más állami szervnek, valamint magánvállalatnak teljesített megrendeléseket.

A radartechnológiával és más biztonságtechnológiával foglalkozó, mintegy 300 főt foglalkoztató HM Arzenál évi kétmilliárd forint körüli bevételének nagyjából 70 százaléka származik haditechnikai ügyletekből, amely mellett ugyancsak növekvő részt képviselnek a más forrásból származó – elsősorban biztonságtechnikai – megrendelések.