Miért zuhan a forint?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Tovább gyengült a forint pénteken, egyes elemzések szerint a kormány összehangolt nyilatkozat-támadásának hatására. Más szakértők viszont külföldi fejleményeket sejtenek a forint gyengülése mögött.

A bankközi devizapiacon a pénteki nyitáskor 249,10 forintra ugrott az euró árfolyama, ez csaknem 2 forinttal magasabb az előző napi záróárfolyamnál. A forint 57 bázisponttal 11,78 százalékig gyengült a sáv erős oldalán.

A kereskedés első órájában 248,20 és 248,80 közötti árfolyamon kereskedtek az euróval.

A kereskedők elmondása szerint a piac aktívabb a szokásosnál, és nem kizárt a forint további gyengülése, az euró árfolyama akár a 250-es szintet is elérheti. A forint gyengülését részben a jegybank és a kormány között kiújult árfolyamvitával magyarázzák a piacon.

Támad a kormány

A kormányfő, a pénzügyminiszter, a gazdasági tárca vezetője, valamint az üzleti szféra szereplői élesen bírálják az erős forintárfolyamot és ezen keresztül a jegybankot - írja a Világgazdaság. 

A lap szerint elsőként Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerdai interjújában támadta a Magyar Nemzeti Bankot. Úgy vélte, az infláció alakulása a jegybank számára megnyitja az utat a kamatcsökkentések előtt, ennek eredményeképpen pedig – a szavai szerint mind a kivitelre, mind a hazai piacra termelő cégeket sújtó – erős forint gyengülhet.

A jelenlegi forintárfolyam oktalan nyomást helyez a belső piacra termelőkre, indokolatlan versenyelőnyt biztosít az importőröknek és hátrányba hozza az exportőröket – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a legnagyobb exportőrökkel folytatott konzultációja után tartott sajtótájékoztatón. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója néhány napja a Világgazdaságnak adott nyilatkozatában hasonló állásponton volt.

A társaságokkal folytatott megbeszélésen részt vevő Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter pedig kiemelte: a munkahelyek megőrzése, a vállalatok tönkremenetelének elkerülése érdekében a kurzust másik pályára kell állítani. 

Az oroszok miatt gyengül?

Nem a hazai hírek, hanem a szerdán kipattant újabb orosz vállalati botrány (Vimpelcom) miatti nagyobb portfolióátrendezések állhatnak a forint gyengülése mögött az euróval szemben - írta a Portfolio Németh Dávidra, az ING Bank elemzőjére hivatkozva. Az állampapírok másodpiacán ugyanakkor a a híroldal által idézett szakértő elmondása szerint nem látszik különösebb mozgás, jellemzően 5 bázispontos hozamelmozdulások figyelhetők meg.

Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője azt mondta a Portfolionak, hogy a mostani forintgyengülés nem nevezhető rendkívülinek, véleménye szerint a hazai fizetőeszköz fokozatosan tovább fog gyengülni, mely nem jelenthet gátat a további mérsékelt kamatcsökkentéseknek a következő hónapokban.