Roszik Péter, a Biokultúra Egyesület alelnöke azt mondta: az EU-ban, így Magyarországon is már a következő kukoricavetésnél engedélyezett lesz 17 féle génmanipulált kukoricafajta. Ezekre vonatkozóan mielőbb olyan törvényt kell alkotni, amely megfelelő minőségvédelmet biztosít a hagyományosan és biogazdálkodással termesztett terményeket termelőknek.
Roszik szerint jogszabály kell, amely tartalmazza a génmanipulált kukorica táblái és a hagyományos, illetve ökokukorica szántóföldjei között lévő izolációs távolság mértékét.
Az alelnök szükségesnek tartja egy olyan kockázati alap felállítását is, amelybe a génmanipulált kukoricát termesztőknek kellene forrást elkülöníteni arra az esetre, ha a táblájukon termesztett kukorica megfertőzne más génmódosított-mentes szántóföldeket és károkat okozna az ottani gazdáknak.
Roszik kitért arra, hogy a védzáradékot alkalmazva Ausztria, Franciaország, Görögország, Németország és Luxemburg hirdetett eddig moratóriumot, megtiltva a génmódosított kukorica vetését. Az alelnök a Dániában és Németországban már elkészült koegzisztencia-törvény tervezetét tartja kellően szigorúnak.
A levelet a Greenpeace és a Biokultúra Egyesületen kívül a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége és a Vetőmag Terméktanács írta alá. Álláspontjukat e szervezetek az agrár, az egészségügyi, a külügyi, a környezetvédelmi és a gazdasági tárcákhoz juttatták el.