A pénzhiányt és a vásárlói kedv megtorpanását a beruházó cégek a tavaly eladott csökkenő lakásszámban, az építőanyagosok pedig a forgalom visszaesésében egyaránt tapasztalhatták. Az építőanyag-szektoron belüli évközi megtorpanást jól jelzik a statisztikai adatok is, miszerint a meghatározó építőanyagok termelése és értékesítése 1,1–4,3 százalékkal esett vissza 2004 októberére a két évvel korábbihoz képest - írja a Napi Gazdaság.
A tavalyi év első fele jó volt, ám a második hat hónap katasztrofálisnak nevezhető - mondta Bodnár György, a falazóanyagok gyártásában piacvezető Wienerberger Téglaipari Rt. kereskedelmi igazgatója, a Téglásszövetség elnöke. Ekkorra ugyanis nemcsak a lakásfejlesztő cégek csökkentették tervezett beruházásaik lakásszámát, de az önkormányzati és magánépítkezések aránya is visszaesett.
Nehezíti a piaci helyzetet az idei jelentős energiaár-emelkedés, ami az építőanyag-ipart ugyan igen súlyosan érinti, de a cégnél egyelőre úgy tervezik, hogy ezt nem hárítják át a vevőkre - mondta Bodnár György.
Bodnár szeint jelenleg súlyos problémája a hazai építési piacnak az erős építésfelügyelet hiánya, valamint az építési tevékenység szabályozásának kuszasága, s az ebből adódó cég-körbetartozás gyakorlattá válása. A felhalmozódó kintlévőségek hatása szerinte végső soron a kereskedőknél csapódik le, ami előbb-utóbb csődhullámot indíthat el körükben.
Hasonlóan vélekedik az elmúlt év forgalmáról Antoni Péter, az egyik legnagyobb építőanyag-kereskedelmi cég, a Raab Karcher Tüzép Rt. igazgatóságának elnökségi tagja is. A jelenség szerinte elsősorban a lakáspiaci folyamatok megtorpanásával indokolható. Az elmúlt évben ugyanis a fizetőképes kereslet csökkenésével számos lakásfejlesztő társaság került nehéz helyzetbe, s nem vagy csak nagyon lassan tudja értékesíteni tető alá hozott új lakásait. Így gyakran előfordul, hogy nem tud fizetni sem az alvállalkozóknak, sem az építőanyag-kereskedőknek.