A bizottság pénzügyekben illetékes szóvivője, Amelia Torres szerint az EU a segélyezést "rendkívüli körülménynek" tekinti, amely mentesíti az érintett tagországokat attól, hogy Brüsszel a - GDP-hez viszonyított - 3 százalékos államháztartási hiány túllépése miatt fegyelmezési eljárást indítson ellenük. Hozzátette azonban, hogy a segélyeket nem lehet automatikusan a hiányból levonni, és ily módon teljesíteni az EU Stabilitási és Növekedési paktumában foglalt követelményt.
A szabályok szerint a bizottságnak fegyelmezési eljárást kell indítania minden olyan tagország ellen, amely túllépi a nemzeti termékhez viszonyított 3 százalékos államháztartási hiány küszöböt, és ez az eljárás az eurózónához tartozó országok esetében komoly pénzbírsággal végződhet. Előre nem látható események, köztük természeti katasztrófák esetén azonban a bizottság eltekinthet az eljárás beindításától. Ez történt a néhány évvel ezelőtti németországi áradások többletkiadásainak kezelésekor is.
Torres nem említett, mely tagországokat érinthet ez az új megközelítés. Németország tavalyi deficitje 77-82 milliárd euró között mozgott, és a bizottság szerint a GDP 3,9 százalékát teheti ki a hiány. Ezt a hiányt aligha befolyásolja az, hogy ha az ország - Gerhardt Schröder kancellár ígéretének megfelelően - a szökőár sújtotta országoknak nyújtott segítségét 500 millió euróra emeli.