A gyakorlatban is egy- vagy maximum kéteurónyi órabért fizető állásokat a munkanélkülinek kötelező elfogadnia, ellenkező esetben bizonyos összeget levonnak a segélyéből (ami jelenleg tartósan munka nélkül levők esetében havi 345 euró a nyugati és 331 euró a keleti tartományokban plusz a személytől függő mértékű lakbértámogatás) - írja a Világgazdaság.
Ha viszont vállalja a közmunkát egy euróért, akkor az itt megkeresett többletjövedelmétől függetlenül változatlan mértékű segélyre jogosult. A lap szerint Wolfgang Clement szövetségi munkaügyi miniszter abban reménykedik, hogy akár 600 ezer tartósan munka nélkül lévő németet sikerül egyeurós állásokban foglalkoztatni.
A magdeburgi központú Szász-Anhalt tartomány most azt tervezi, hogy a magánszférában is bevezeti az egyeurós állások intézményét. Márciusban eleinte „néhány száz” tartósan munka nélkül lévőnek teremtenének munkahelyet a tájkarbantartásban és a kertészetekben Szász-Anhaltban – jelentette ki Reiner Haseloff, a tartományi gazdasági minisztérium államtitkára.
Ha ez a kísérlet sikerrel járna, más szakmákra is kiterjesztenék a kezdeményezést. Az új elképzelés szerint magánkertészetek, a parkok fenntartói és az épületfirkák tisztítói (szintén a magánszféra cégei) alkalmaznák segédmunkára azokat a munkanélkülieket, akiket egy központi listáról hívnának le.
A gondolatot a munkaadók tartományi szervezete is támogatja, a munkáltatók szövetségi egyesülete (BDA) viszont ellenzi a keletnémet kezdeményezést, amelyet versenytorzítónak tart. Szász-Anhalt erre a vádra azt feleli, hogy a magánvállalatok ellenőriznék az egyeurós munkahelyeket. Kifogásolja az ötletet a tartományi szakszervezeti szövetség is, amely attól fél, hogy az egyeurós munkaerők a teljes munkaidőben foglalkoztatottaktól vennék el a munkalehetőséget.