Az új követelményjegyzék a 2002 áprilisában elfogadott dokumentumot váltja fel és februárban a közösség valamennyi hivatalos nyelvén megjelenik. Az eurórendszer nemzeti központi bankjai az új szabályozást legkésőbb 2006-ig érvényesítik a hitelintézetekkel, valamint a többi, üzletszerű készpénzkezelési tevékenységet folytatókkal szemben.
Az EKB útmutatása szerint a hamis euróbankjegyek gyorsan kiszűrhetők, ehhez nincs szükség speciális eszközre, csupán tapintani kell, figyelmesen nézni és közben megdönteni a bankót az azonosításhoz. Ha még ezután is bizonytalanok lennénk, hasonlítsuk össze a kérdéses bankjegyet egy olyan példánnyal, amiről biztosan tudjuk, hogy valódi - tanácsolja az Európai Központi Bank.
Az ellenőrzés aranyszabályai
A tapintás azért lehet hatásos felismerési eszköz, mert a valódi pénz ropogós és „szilárd”, a nyomás helyenként domború. Húzzuk végig rajta az ujjunkat, vagy karcoljuk végig a körmünkkel - szól az iránymutatás.
Szemrevételezésnél tartsuk a bankjegyet ellenfénybe, és ellenőrizzük a vízjelet. Ha sötét felületre helyezzük a bankót, a vízjel halvány részei sötétebbnek látszanak.
A bankjegy két felső sarkában látható jelek kombinációja kiadja a bankó névértékét. A biztonsági szál sötét; apró betűkkel olvasható rajta az „EURO” felirat és a névérték.
Ablak, ajtó a hologramban
Döntsük ide-oda a bankjegyet, hogy ellenőrizhessük: a hologramban váltakozva látjuk-e az euró jelét és a névértéket (az 5, 10 és 20 eurós esetében), illetve a névértéket és egy ablakot vagy ajtót (az 50, 100, 200 és 500 eurós esetében).
Az 5, 10 és 20 eurós bankjegy hátoldalán egy aranyszínű fényes csík látható, ide-oda mozgatáskor ebben is a névérték és az euró szimbólum látható. Az 50, 100, 200 és 500 eurós esetében a hátoldalon a névértéket színváltó tintával nyomtatták: liláról olívzöldre vagy barnára váltja a színét, ha megdöntjük a bankót.