A közlemény emlékeztet arra, hogy a privatizációs szervezet 2004. augusztus 2-án írt ki nyilvános, kétfordulós, előminősítéses pályázatot a Hungexpo Rt. 77 százalékos, 2,413 milliárd forint névértékű állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítésére.
A Hungexpo Rt. privatizációjára - a GL Events, a Demján Sándor által irányított TriGránit Fejlesztési Részvénytársaság, a West End Beruházó és Kereskedelmi Részvénytársaság konzorciuma; a Carion Holding Vagyonkezelő és Szolgáltató Rt., az ECE Projektmanagement Budapest Kft., a V.H.V. Vendéglátóipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Hungexpo Rt. MRP Szervezete és az Airport Cargo Center Ingatlanfejlesztő és Ingatlanhasznosító Kft. konzorciuma, valamint az Expo Projekt Kft., az Expomedia Group Plc. és a Wallis Ingatlan Rt. Konzorciuma - adta le ajánlatát a 125 millió forint pályázati biztosíték kíséretében.
A pályázatoknak tartalmazniuk kellett egy kiállítás- és rendezvényközpont kialakításának tervét. Az ÁPV ugyanakkor a befektetőre bízza annak eldöntését, hogy a jelenlegi, vagy egy új helyszínen valósítja meg a pályázatban kötelezően előírt fejlesztéseket.
A kiírás szerint az ÁPV olyan befektetőcsoportot keres, amely képes, és vállalja a Hungexpo marketingkommunikációs, kiállítás- és rendezvényszervezési tevékenységének, valamint az e célt szolgáló ingatlanoknak a fejlesztését a jelenlegi helyen vagy egy új területen.
A pályázat megengedi, hogy az új tulajdonos 30 kilométeres körzetben máshová telepítse a kiállítási területet, és a jelenlegi kőbányai ingatlant más célokra hasznosítsa. Áthelyezés esetén 4,5 éve lenne a vevőnek az új vásárváros létrehozására, s addig a meglévőt kellene üzemeltetnie. A pályázóknak legalább ötéves fejlesztési elképzeléseiket is ismertetniük kell ajánlatukban, annak érdekében, hogy Budapest a régióban versenyképes vásárvárossal rendelkezzen.
A tranzakció összetett befektetői-szakmai struktúrát céloz meg. Ezt biztosította, hogy a jelentkező befektetőcsoportok tagjai között egy komoly kiállítás- és rendezvényszervezői referenciákkal rendelkező társaságnak is lennie kellett, egy másiknak ingatlanfejlesztési tevékenységet kellett folytatnia.
Ennek megfelelően komoly érdeklődés mutatkozott a tender iránt, szeptember végén hat befektetői csoport nyújtotta be részvételi jelentkezését a Hungexpo többségi tulajdonára kiírt pályázatra, mind a hat pályázó megfelelt a kiírás szakmai feltételeinek.
A pályázatokat értékelő bizottság először az ajánlatok szakmai tartalmát értékeli. Ebben szerepel az üzleti terv és a beruházások megalapozottsága, időbeli ütemezése; a kiállítás- és rendezvényszervezési koncepció; a kiállítás helyszíneinek megközelíthetősége; a kiállítási helyszín fejlesztési programja és a pályázó szakmai háttere, referenciái.
A bizottság csak azon pályázók árajánlatát bontja fel, akik elérték a legmagasabb szakmai színvonalú ajánlat pontértékének 60 százalékát. Az árajánlat - amelynek értékelési súlya 70 százalék - és a szakmai ajánlat - amelynek értékelési súlya 30 százalék - összesítése után az utolsó helyezettet már nem hívja meg az ÁPV a második fordulóba, így csak a többiek módosíthatják árajánlataikat.
A pályázókkal az ÁPV közli az első forduló részeredményét és így a második fordulóban az eredeti szakmai ajánlat pontszáma és a módosított árajánlat összesítése után választja ki a győztes pályázót. A verseny és a tranzakció sikere érdekében az ajánlatok tartalmáról az ÁPV az eredményhirdetésig nem ad tájékoztatást.
A privatizációs folyamat lezárulása – várhatóan február második fele - után részletesen ismertetik a pályázatokat és a döntés körülményeit - ígéri közleményében az ÁPV.