A legnagyobb európai hitelminősítő londoni közleménye szerint az éven túli forintadósság besorolása az eddigi "A plusz"-ról "A"-ra csökken - ez még mindig az elsőrendű befektetői sávban van -, a besorolás kilátása egyben az eddigi negatívról stabilra változik, ami azt jelenti, hogy rövid távon ennek az adósságnak a további leminősítésére nem készül a cég.
A Fitch ugyanakkor megerősítette a hosszú futamú devizaadósság "A mínusz" szintű osztályzatát, de meghagyta erre a besorolásra a 2003 nyara óta érvényben lévő, leminősítést valószínűsítő negatív kilátást is. Ha a hitelminősítő ezt az adósságot is leminősíti, akkor annak besorolása a már csak korlátozottan befektetésre ajánlott, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB" sávba kerülne vissza.
Az ok a költségvetési hiány
A szuverén forintadósság visszaminősítését indokló szerdai közleményben az áll, hogy a döntés oka a jelentős és makacs költségvetési deficit, amely növelte az államadósságot, kibillentette egyensúlyából a gazdaságot, rontotta a folyó fizetési mérleget, kikezdte a gazdaságpolitika hitelességét és késlelteti Magyarország euróövezeti csatlakozási menetrendjét.
A Fitch becslése szerint az ESA szabvánnyal számolt 2004-es konszolidált államháztartási hiány a GDP-érték 5,3 százaléka lesz a magánnyugdíj-pénztári egyenleg beszámítása nélkül, pénzforgalmi szemléletben pedig 6,3 százalék. Jóllehet az ESA-szemléletű várt hiány kedvezőbb a 2003-as 6,2 százaléknál, messze meghaladja az eredeti, 3,8 százalékos célt.
Mindemellett a tavalyi lesz a harmadik év egymás után, amelyben a kormány jelentős mértékben túllépte saját deficitcéljait - áll a közleményben.
A választások további kockázatot jelentenek
A Fitch Ratings arra számít, hogy a teljes államadósság 2004 végére elérte a GDP-érték 59 százalékát a 2001 végi 54 százalék után; ez a szint jóval felette van az "A" besorolású szuverén kibocsátók 38 százalékos középértékének.
A hitelminősítő szerint a 2006-os választások további kockázatokkal járnak a költségvetési konszolidációra, és jóllehet a 2010-es eurócsatlakozási dátum tartása továbbra is lehetséges, megvan a kockázata a csúszásnak.
A folyómérleg-hiány a Fitch számításai szerint 2004-ben is a GDP 9 százalékán maradt, és a cég 2005-ben sem számít 8,5 százaléknál kevesebbre. A nettó működőtőke-beáramlás visszaesése miatt Magyarország erősebben függ a portfolió-befektetőktől és a hiány hitelből történő finanszírozásától - áll a jelentésben.
Pozitív jelek
A Fitch megjegyzi ugyanakkor, hogy a gazdaságban megindult bizonyos kiegyensúlyozódási folyamat, tavaly javult a növekedés szerkezete, mivel nőtt az export és a beruházási érték, a fogyasztás pedig lanyhult. Csökken az infláció és a bérkiáramlás, a termelékenység pedig élénk ütemben javul.
A besorolásokat emellett alátámasztja a nyitott és sok lábon álló, jelentős működőtőke-állományra támaszkodó gazdaság, amely jól beágyazódott "a stabil és gazdag EU-piacba". A bankrendszer állapota alapvetően megfelelő, és "a jelenlegi zajongástól eltekintve" az ország jelentős politikai stabilitást élvez.
A hitelminősítő szerint azonban a gazdaság "puha landolását" sokkhatások veszélyeztetik, és a költségvetési, valamint a folyómérleg-hiány további mélyülése már megbonthatja a makrogazdasági stabilitást, ami, további leminősítésekhez vezethet.
Gyengül a forint
A leértékelés miatt megállt a keddi forinterősödés, a külker adat és a gyenge vételek nem sokáig tartották a hazai fizetőeszköz árfolyamát - írja a portfolio. Szerda dél körül 247.2 Ft-ot kell adni egy euróért, ami kb. 80-90 filléres gyengülés tegnaphoz képest.
A forint gyengülésében a dollár ma reggeli hirtelen erősödése is szerepet játszhatott, a zöldhasú euróval szembeni árfolyama az 1.30-as szintet közelíti. Emellett mindenképpen meghatározó volt a Fitch visszaminősítése.