Továbbra is meglehetősen törékeny a magyar makrogazdasági egyensúly - írja az egyébként a magyar pénz- és tőkepiacon befektetőként is érdekelt Morgan Stanley elemzését idézve a portfolio.hu. A kibővített Monetáris Tanács teljes létszámban a február 21-i ülésen ülhet először össze, a Morgan Stanley szerint az új tagok érkezésével addicionálisan 75-100 bázispontos kamatcsökkentéssel kell számolni.
A bankház rövid kommentje szerint a kibővített Monetáris Tanács teljes létszámban február 21-én hozhat döntést. Január 24-én az ülésen még nem lesznek új tagok. A négy új tag a Morgan Stanley szerint 75-100 bázispontos kamatcsökkentést jelenthet. Az év közepére a jegybanki alapkamat 7.5%-ra mérséklődhet.
A kamatcsökkentést nagyban elősegítheti a dezinflációs folyamat. Az első negyedév végére jelentős bázishatások mellett az inflációs ráta 4.2%-ra mérséklődhet. Az adóemelések hatásának kiesése mellett az inflációt mérsékelheti a gazdasági növekedés lassulása. A Morgan Stanley az idei évre mindössze 2.8%-os GDP növekedést vár a romló külső konjunktúra (euró-zóna) miatt.
Az erős forintot az idei évben támogathatja, hogy az eladósodásban a devizaarány továbbra is jelentős, és az euró-zónában a kamaszint tartósan alacsony maradhat. Ennek ellenére ugyanakkor jelentős korrekciók is bekövetkezhetnek az egyensúlyi problémák miatt. A 2006-os választások miatt a költségvetési konszolidáció igen bizonytalan, a folyó mérleg hiánya 2005-ben elérheti a GDP 9.5%-át.
Az infláció első negyedévi lassulása után elfogyhatnak a jó hírek a magyar piacról, a forint igen sérülékeny lehet ha változik a globális kockázatvállalási hajlandóság. Ha a carry traderek kivonulnak a forintpiacról, a jegybank akár 100 bázispontos kamatemelésre is kényszerülhet a hazai fizetőeszköz védelmében a második félévben.