Az EU folytatja az eljárást Magyarország ellen

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU tagállamok pénzügyminiszterei jóváhagyták az Európai Bizottság december 22-ei ajánlását, és folytatják az eljárást Magyarország ellen az államháztartási deficit túlzott mértéke miatt.

A miniszterek ugyanakkor üdvözölték a magyar kormány eltökéltségét arra, hogy 2008-ra korrigálja a deficit mértékét. Az Európai Bizottság nem egészen egy hónappal ezelőtt állapította meg, hogy nem voltak elég hatékonyak azok az intézkedések, amelyeket a kormány hozott az államháztartási deficit korrigálására, és javasolta a minisztereknek, hogy folytassa a nyáron a túlzott deficit miatt megkezdett eljárást.

Nyáron az EU összesen hét ország ellen indított eljárást, de most ezek közül csak a Magyarország és Görögország ellen indítottnak a folytatását látta szükségesnek, a Lengyelország, Szlovákia, Ciprus, Málta és Csehország ellenit - ugyancsak bizottsági ajánlásra - felfüggesztette, elégségesnek ítélve azokat az intézkedéseket, amelyek ezek az országok hoztak annak érdekében, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alatt tartsák a deficitet.

A miniszterek a magyar döntést alátámasztandó átvették a bizottsági ajánlásban szereplő főbb megállapításokat, köztük azt, hogy nem sikerült tartani a kitűzött deficitcélt, a hiánynak a GDP-hez képest tavalyra tervezett 4,6 és ez évre tervezett 4,1 százalék alatt tartását. A pénzügyi tanács szerint a nyári ajánlások nyomán hozott magyar lépések nem bizonyultak elegendőnek a célok elérésére.

A görögök ellen szankciókat is alkalmazhatnak

Az EU pénzügyminiszterei brüsszeli ülésükön azt az európai bizottsági ajánlást is jóváhagyták, hogy folytassák a túlzott államháztartási hiány miatt tavaly megkezdett eljárást Görögország ellen.

A következő lépés a túlzott deficiteljárásban az, hogy a bizottság egy hónapon újabb ajánlásokat tesz Athénnak a hiány leszorítására. Ha azok végrehajtására nem kerül sor időben, Brüsszel pénzügyi szankciókat vezethet be az ország ellen. Magyarország esetében a szankciók lehetősége kizárt, mivel Magyarország nem tagja az euróövezetnek.













Joaquín Almunia, a bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős tagja már decemberben jelezte: a legfőbb problémát az jelenti, hogy Magyarország saját célkitűzéseit nem teljesíti, önnön konvergenciaprogramjától ér el. Mint mondta, Brüsszel nagyon fontosnak tartja, hogy az uniós tagországok ne térjenek le arról az útról, amelyet - az EU lényegében utólagos jóváhagyásával - saját maguk határoztak meg.

A keddi döntés semmilyen konkrét szankcióra nem ad lehetőséget: Magyarország ugyanis egyelőre nem tagja az euróövezetnek, amelyen belül kötelező lenne a hiánynak a GDP 3 százalékos szint alatt tartása elvileg. Számos állam megsértette ugyanis az elmúlt években az államháztartási deficitre vonatkozó szabályokat, s az EU velük szemben sem tudott fellépni. A miniszteri határozat mindazonáltal jelentős nyomásgyakorlás kíván lenni annak érdekében, hogy Magyarországon javuljon a pénzügyi fegyelem.