A lépés, amelyről a Reuters adott hírt csütörtökön nyugati kereskedőkre hivatkozva, egyelőre a fő termelő egységétől, a Juganszknyeftagaztól megfosztott olajóriás szállításainak kéthónapos felfüggesztését jelenti, előre láthatatlan, kényszerítő körülményre hivatkozva. A Petroval azért kényszerült a vis maior bejelentésére, mert a tulajdonosváltás óta nem kap olajat a Juganszktól. Mindamellett valószínűtlen, hogy a Jukosz képes lesz felújítani ezeket a szállításait, és akkor a hosszú távú szerződések felbonthatóvá válnak.
Így a Mol máris más orosz cégektől, jelesül a Lukoiltól, a Sibnefttől vagy a TNK-BP-től veszi meg importának kieső 60 százalékát - jegyezték meg moszkvai megfigyelők.
A Mol csütörtökön jelentette be, hogy ötéves szállítási szerződést írt alá a Lukoillal évi ötmillió tonna olaj (magyarországi és szlovákai) szállításáról. A magyar olajcégnek a Jukosszal 2003-ban aláírt, tízéves szerződése évi hétmillió tonna szállításáról szól. A fennmaradó mennyiséget kell tehát a Molnak más forrásból beszereznie.
Az orosz állami Rosneft - amelyet a Jukosz perrel fenyeget a Juganszk vitatott megszerzése miatt az ügylet minden más közreműködőjével, netán az ebül szerzett olaj vevőivel együtt - egyelőre nem szerepel az európai exportőrök között - jelezték megfigyelők.