Surányi az EU gazdasági tanácsadója lesz

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Surányi György volt jegybankelnök is tagja az EU új független gazdaságkutató intézetének, amelynek megalakulását tegnap jelentették be Brüsszelben.

Célja az európai gazdaság felfrissítése – vagy legalábbis az arról való gondolkodás megindítása - írja a Világgazdaság. A Brüsszeli Európai és Globális Gazdasági Laboratórium (rövidítve Bruegel, ez utalás a nagy flamand reneszánsz festőre) igazgatóságának vezetője, Mario Monti, a Romano Prodi vezette Európai Bizottság versenyügyekért felelős tagja, ma a milánói Bocconi Egyetem rektora. Elnöke pedig Jean Pisani-Ferry francia közgazdász, korábban francia miniszterelnöki tanácsadó.

Az agytröszt megalapítását két éve kezdeményezte Berlin és Párizs, azzal a céllal, hogy makroökonómiai, piaci és kereskedelmi szabályozási, illetve migrációs és fejlesztési kérdések kutatásával segítse az unió munkáját. Hangsúlyozottan európai kérdések kutatásáról van szó, nem pedig a tagországok nemzeti politikáinak elemzéséről – nyilatkozta a Financial Times Deutschlandnak Jean Pisani-Ferry. Mario Monti ugyanakkor kiemelte a lapnak: a nemzeti kormányoknak politikájukban Európa növekvő nemzetközi jelentőségét erősebben kellene kifejezésre juttatniuk.

A Bruegel alapítóinak nem titkolt célja azonban az, hogy az Egyesült Államokban működő kutatóintézetekhez hasonlóan befolyást gyakoroljanak az uniós döntéshozatalra – hangsúlyozta az intézet megalapításáról beszámoló elnök. A 12 tagország és 18 nagyvállalat bevonásával működő Bruegel közvetlen mintája a washingtoni Institute for International Economics (IIE). A kutatóintézet a következő két évben összesen ötmillió euróból gazdálkodik, ennek két százalékát, 10 ezer eurót adja a magyar kormány.