Amit a befektetőnek tudnia kell (prognózis január végére)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2005-ös év negyedik hete vegyes mozgásokat hozott az állampapír, a részvény és a deviza piacokon egyaránt. Korábbi várakozásaink igazolják az események, ezért részünkről alapvetően nem változott a piac megítélése.

Az MNB három új tagjának személye már ismert, de ők a hétfői Monetáris Tanács ülésen még nem szavaznak, ennek ellenére a piaci szereplők egyöntetűen 50 bázispontos kamatvágást várnak. Ennek oka elsősorban az, hogy kedden megjelent a decemberi inflációs adat, amely az elemzői konszenzust meghaladó csökkenést mutatott. Az 5,5 százalékos pénzromlás azt jelenti, hogy az MNB-nek az újabb kamatcsökkentés esetén sem kell tartania inflációs nyomástól. Erről az oldalról tehát nincs akadálya a monetáris lazításnak, mint ahogy ma még a forint árfolyama sem szab határt a kamatcsökkentésnek.

Egyedül az államháztartás helyzete int óvatosságra, hiszen – a PM közlése szerint – megkezdődik a tavalyi évben visszatartott ÁFA kifizetése, meglehetősen magas késedelmi kamattal megfejelve. Ez természetesen a januári és a februári mérleget fogja terhelni, így nem elképzelhetetlen, hogy az egyébként is túlfeszítettnek tűnő államháztartás az első hónapokban romló egyenlegeket fog mutatni.

Ezek a körülmények határozták meg a piaci mozgásokat. Így fordulhatott elő, hogy a rövid oldalon már beárazott kamatvágás miatt érdemben nem mozdultak el a hozamok, ellenben a hosszú oldalon határozott emelkedést figyelhettünk meg. A korábbiakban már szóltunk róla, hogy a hozamgörbe vízszintes irányba történő elmozdulását várjuk, így a távolabbi lejáratokat nem ajánlottuk vételre. Annak ellenére, hogy most kedvezőbb feltételek mellett vásárolhatunk 5 év feletti lejáratokat, továbbra sem javasoljuk vételre ezeket, mivel ez a folyamat még nem zárult le, a hozamok tovább emelkedhetnek ebben a szegmensben.

A hét elején még erősödött a forint a két hete történt leminősítés (Fitch) után, de aztán szerdán, csütörtökön már megfordult a trend. Ez negatív hatású a hazai gazdaságra nézve, hiszen közben gyengül az euró dollárhoz mért árfolyama is, így a nyersanyag és az energiahordozók ára is jelentősen emelkedik. Ennek köszönhető, hogy a MOL – mely hatékonyan követi az olaj- és a keresztárfolyam változásokat piaci árképzése során - jelentősen emelte a benzin árát. Ennek hosszabb távon inflációs hatása lehet, ezért különösen fontos tényezővé lépett elő.

Események (Oldaltörés)

Mára kezd realizálódni az előrejelzésünk, mely szerint a forint árfolyama „soft landing”-ot hajt végre. Lassan, a gazdálkodási környezet megrázkódtatásai nélkül gyengül a hazai fizetőeszköz, miközben a kamatok csökkenésére is adódik lehetőség. Ez a forgatókönyv egybevág a gazdasági szereplők ( különösen az exportőrök ), illetve a kormány várakozásaival is. Ezúttal partner lehet az MNB is, hiszen az infláció csökkenő trendje lehetővé teszi a lazítást, de korlátot szab a fejlett piacokhoz képest kényszerűen fenntartandó kockázati felár, illetve az, hogy a vezető gazdaságok emelkedő kamatperiódusba léptek.

Ma nagyon fontos figyelemmel kísérni az olajpiac és a EUR/USD keresztárfolyamok alakulását, mivel ezek döntő fontosságúak lehetnek a hazai inflációra, ezen keresztül pedig a piaci folyamatokra. Az infláció a megugró ÁFA bevételek miatt pozitívan hat ugyan az állami költségvetésre, de a befektetések hasznosságát jelentősen rontja. Arról nem is beszélve, hogy a konvergencia program, illetve maastrichti kritériumok teljesítését is szem előtt kell tartani.

Ez lehetett az oka annak, hogy az állampapírok másodpiacán és a csütörtöki aukciókon (5 és 10 éves államkötvények) is emelkedtek a hozamok a távolabbi lejáratokat tekintve. A rövid oldalon nem volt jelentős változás, mivel itt a már biztosra vett hétfői kamatvágás határozta meg a kereskedés menetét.


Referenciahozamok (Oldaltörés)

Az egy éves papírok lejárata körül fordult el a hozamgörbe, itt egyáltalán nem változtak a hozamok a 2004-es záró szinthez képest sem.
















Az egy évnél rövidebb papírok esetében enyhe csökkenést láthattunk, tehát további kamatvágás épült be az árakba. Ezt a lehetőséget az elemzők sem zárják ki, de kiemelik, hogy az első negyedév után már nem lesz lehetőség további mérséklésre. Ez azt jelenti, hogy a továbbiakban tartani kell a rövid állampapírokat, a hosszabbak vételével pedig még várni kell egy-másfél hónapot.

A deviza piacon jelentősebb változásokat láthattunk, mint az állampapíroknál, hiszen itt a nemzetközi piaci események közvetlenebbül hatottak. A dollár erősödése a múlt heti megtorpanás után tovább folytatódott, míg a forint árfolyama az euróhoz mérten enyhén csökkent.


A forint gyengülése nem drámai mértékű (Oldaltörés)


A hazai fizetőeszköz gyengülése nem drámai mértékű, nincs ok a forint pozíciók gyors zárására, de fel kell készülni – még időben – arra, hogy ez a folyamat esetleg felgyorsul.
















Erre kitűnő lehetőséget nyújtanak a külföldi kötvény, illetve részvény alapok. Az előbbi a kockázatokat elutasítóknak, míg az utóbbi a kockázatokat kedvelő befektetők számára ajánlható. Természetesen ezek a befektetések magasabb kockázati szinteket jelentenek, mint a forint alapú befektetések, de a jól diverzifikált portfóliók részévé tehetők, annak érdekében, hogy a múlt évben elérhető kiugró nyereségek megőrizhetők, gyarapíthatók legyenek.

















A BUX további emelkedése várható (Oldaltörés)

A BÉT részvényszekciója is vegyes elmozdulásokat produkált a héten. A forgalom az index csökkenésével szintén visszaesett, így még nem alakult ki egy eső trend, várható, hogy a BUX tovább emelkedik. Az eredményvárakozások jövő hónap közepéig várhatóan nem hagyják esni az árakat. Ha a várakozások teljesülnek, akkor további növekedésre számíthatunk, mivel a várt eredmények meglehetősen komoly nyereségbővülést mutatnak.
















A MOL folyamatos emelkedés mellett korrigálta előző heti esését. A továbbiakban várható, hogy ismét emelkedik az ár, de most az emelkedés elég korlátozottnak tűnik, valószínűbb, hogy sávkereskedés alakul ki. A sáv szélei: 11.500-12.500 forint. Ez a sáv jó nyereséget biztosíthat, de sok tranzakciót követel, ami növeli a költségeket. Ezen kívül a sávból való kilépés egy nagyobb elmozdulást eredményezhet, ami jelentős veszteséget is okozhat.

Az Otp korrekciót mutatott, de az emelkedő trendből nem esett ki, így 6.000 forint fölötti árakra számíthatunk a jövőben, ezért vételre ajánljuk. Továbbra is vételi ajánlást adunk a Pannonplast, az Egis, valamint a Borsodchem részvényeire, annak ellenére is, hogy az elmúlt héten már jelentős emelkedést produkáltak, igazolva múlt heti ajánlásunkat.

Ajánlások (Oldaltörés)

Állampapír piac:

állampapírok:

- 0-1 év: tartás,

- 1 év felett: kivárás

Vállalati kötvények:

eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: vétel,

- USA részvények: vétel,

- Orosz részvények: eladás

Hazai részvénypiac:

- tartás: MOL, TVK,

- vétel: Borsodchem, Pannonplast, Richter, Egis, Otp

Befektetési alapok:

ingatlan alapok