A kormányfő a Magyar Rádiónak adott interjújában azt mondta, a cél az, hogy "kevesebb adó fizetésével ösztönözzünk többeket, hogy ne titkolják el a jövedelmüket", és ezáltal élénküljön a gazdaság.
"Magyarország ma a minimálbéren élők országa, legalábbis látszólag, minden hetedik-nyolcadik embernek minimálbér-környéki jövedelme van, közben pedig a kis és középvállalkozások világában teljesen általános, hogy zsebből zsebbe fizetnek" - mondta, majd hozzátette: ha meg lehetne mozdítani ezt a jövedelmet, akkor kisebb kulcs mellett is több lenne az összesen befizetett adó.
Akkor lehet jelentősen adókulcsot csökkenteni, ha ez az adózói magatartás megváltozásával is együtt jár - mutatott rá Gyurcsány, aki nem zárta ki azt sem, hogy egyes intézkedéseket már ebben az évben bevezessenek.
Az egykulcsos adójavaslat elleni érvként említette ugyanakkor, hogy ugyanannyi adót fizet százalékban egy takarítónő, mint egy bank vezérigazgatója.
A kormányfő a szlovákiai példát nem tartja követendőnek abból a szempontból, hogy ott az egykulcsos adó bevezetése, mint mondta, együtt járt mindenfajta, a személyi jövedelemadóhoz kötődő adókedvezmény megszüntetésével és a szociális ellátások jelentős szűkítésével.
„Én örülök ennek a döntésnek. Egy négy és fél százalék körüli infláció mellett egy nyolc százalékos alapkamat még egy nagyon tisztességes jövedelmet hoz a pénzügyi befektetőknek” – kommentálta a hétfői jegybanki döntést Gyurcsány, hozzátéve: nagyon fontos, hogy „bár sok vitával, de tavaly ősz óta elindult egy folyamatos kamatcsökkentés”.
A kormányfő szerint ha stabil az árfolyam, akkor az itt lévő befektetőknek jó ez a hozam, tehát akkor akár kevesebbet is lehetne adni nekik, „ha ilyen nagy a kereslet a forintért”.
„A miniszterelnöknek sohasem szabad megjelölnie a kamat- és árfolyamcélt. Ez összezavarná a piacot. … A monetáris politikával általában szerintem szabad pörlekedni, mert az a gazdaságpolitika része, független testület állapítja meg, de az a független testület működésébe való beavatkozás, ha valaki itt konkrét kamat- vagy árfolyam célokat fogalmaz meg” – mondta Gyurcsány.
A Monetáris Tanács január 25-ai hatállyal 50 bázisponttal 9,00 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén. A kamatdöntés megfelelt a piaci várakozásoknak. Legutóbb december 21-ei hatállyal csökkentették 50 bázisponttal, 9,50 százalékra a jegybanki alapkamatot.