Tokaji-névhasználat: a hegyközségek nem alkusznak

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) és a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa egyaránt elhatárolja magát attól a napokban nyilvánosságra került felvetéstől, miszerint Olaszország, amennyiben felmentést kapna a Tocai névhasználat tilalma alól, cserébe segítene az ausztrál Tokay-ik piacról való kitiltásában.

A HNT közleményében aláhúzza: nincs olyan új momentum, amely alapján Magyarországnak el kellene állnia a nemzetközi megállapodásban rögzített jogaitól és bárkit is kedvezményben kellene ezen a területen részesítenie.

A közlemény utal arra: Olaszország évek óta próbál kibújni az ügyben korábban már kihirdetett és elfogadott jogi szabályozás, és az ország által önként vállalt kötelezettség alól. A HNT szerint bármiféle kedvezmény megadása e területen precedens értékű lenne a francia, a szlovák, vagy az ausztrál ellenérdekű felek számára.

A közlemény megjegyzi: a felvetés jelentős szakmai visszhangot keltett, nem annyira az olasz borászok "ajánlata" miatt, hanem azért, mert egy neves magyar borász - akit a közleményben nem neveztek meg - ezt az álláspontot ismertette.

Tokay Ausztráliából

Az EU-tagországok mezőgazdasági minisztereinek decemberi találkozóján Magyarországot nyolc EU-ország támogatta azon törekvésében, hogy elérje: Ausztrália Tokay névvel ne állíthasson elő és ne forgalmazhasson borféleséget.

Országunk célja, hogy az Ausztráliával folytatott borászati tárgyalásokon az Európai Unió érje el: a déli féltekén fekvő ország Tokay névvel ne állíthasson elő és ne forgalmazhasson borféleséget az EU-ban és azon kívüli országokban sem.
   
A keddi találkozó után Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az ülés helyszínén, Brüsszelben azt mondta, hogy az EU és Canberra között folyik a kétoldalú borászati megállapodás tárgyalása, és az ausztrál fél egy ehhez csatolt levélen keresztül szeretett volna engedélyt kapni arra, hogy ilyen néven forgalmazhassa egyik borféleségét.

Ilyen formában azonban az egyezmény 15 ezer magyar szőlőtermelő-borász
értékesítési helyzetét rontaná, Magyarország érdekeivel ellentétes, így egyelőre az EU is kivár a tárgyalások folytatásával. A magyar álláspontot nyolc uniós tagország egyértelműen támogatta a keddi találkozón - tette hozzá akkor Németh Imre.