Hogyan követi az OTP a jegybanki kamatcsökkentést?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A monetáris politika iránya meghatározó a legnagyobb hazai bank számára, de minden egyes jegybanki döntés kapcsán alapos és minden részletre kiterjedő elemzés tárgya a jövedelmezőség és a versenyképesség - mondta Spéder Zoltán, az OTP Bank alelnöke a jegybanki kamatcsökkentésre reagálva.

Spéder kiemelte, hogy a bank árazásért felelős testületének döntése az, hogy az OTP Bank nem követi teljes mértékben a jegybank 2005. február 21-én elhatározott 75 bázispontos alapkamat csökkentését.

A legnagyobb magyarországi bank alelnökének helyzetértékelése szerint a makrogazdasági környezetben javulás tapasztalható, amely az egyensúlyi mutatókban még törékeny, a dezinflációs folyamat vonatkozásában azonban a várakozásoknak megfelelően markáns. Spéder álláspontja szerint a jegybank a továbbiakban nagy valószínűséggel mérsékelt ütemű, óvatos kamatpolitikát folytat.

Spéder szerint az OTP Bank árazásért felelős testülete a kereskedelmi banki üzletágban is 0,5 százalékpontos lekötött betéti kamatcsökkentésről döntött, de ebben a szegmensben a betétek és a saját forrású hitelek döntő része pénzpiaci kamatokhoz, illetve referenciahozamokhoz kötött, következésképp automatikusan átárazódik.

A legnagyobb magyarországi bank közel 50 bázisponttal csökkenti a 2005. március 1-je után kötött szerződések esetében az új lakás építésére és vásárlására igénybe vett lakáshitelek kamatát. Így az új lakásra öt évre fix kamatozással - akár forrásoldali, akár kiegészítő kamattámogatás mellett - folyósított lakáshitelek kamata 4,0 százalék lesz, melyhez változatlan mértékű, 2,0 százalékos kezelési költség kapcsolódik. A kamatcsökkentések nyomán az új lakás vásárlásához nyújtott forint hitel törlesztőrészlete alacsonyabb lett, mint a deviza alapú hitelkonstrukcióké.

Spéder Zoltán szerint az OTP a lakossági megtakarítási termékek körében csak a jegybanki alapkamat-csökkentés mértékének egy-, illetve kétharmadát érvényesíti.

A lakossági folyószámlán fix kamatozással 2,5 millió forintos összeg három hónapos lekötése esetén a térített kamat 7,5 százalék lesz a kamatmérséklés hatályba lépése, 2005. február 25. után, míg a könyves betéteknél 2005. március 11-étől az elérhető kamatmaximum 7,75 százalék lesz. A látra szóló, sávos kamatozású lakossági megtakarítási számlákon elérhető legmagasabb hozam 30 millió forint felett 2005. március 12-étől 8,25 százalék lesz - közölte az alelnök.

A lakossági folyószámla tranzakciós vagy készenléti számlaként működő látra szóló formájának kamatát az OTP Bank eszköz-forrás bizottsága változatlanul hagyta. A testület nem módosított a jutalékmértékeken sem, tehát változatlanok a számla- és bankkártyahasználat tranzakciós díjai - tette hozzá az alelnök.