A magas munkanélküliség és az alacsony fogyasztási hajlandóság függvényében az autógyárak az idén is gyenge piaci forgalomra számítanak. A legnagyobb autógyárak mindegyike borús előrejelzéseket tett a 100. genfi autószalon alkalmából. Különösen a legnagyobb európai nemzeti piacon, a németországin látják nehéznek a helyzetet.
Jövedelmezőségük megőrzése érdekében egyre nagyobb mértékben folyamodnak a takarékossági prés szorításához. A vásárlókkal 10 ezer eurós áron kívánják megkedveltetni az autót, mint tartós fogyasztási cikket. A luxus kategóriák egyre jobban veszítenek piaci jelentőségükből.
A Volkswagen számos új modellje ellenére sem számít értékesítéseinek javulására. Bernd Pietschrieder a konszern elnöke, tekintettel az ágazat gyenge teljesítményére a világ szinte minden táján, nem számít "semmi látványos fejleményre". Sem Európában, sem az Egyesült Államokban nem tapasztalhatóak a javulás jelei.
A német autóipari szervezet, a VDA számításai szerint a forgalomba állított új személygépkocsik száma a gyenge évkezdet után februárban is visszaesést mutatott. Bernd Gottschalk, a VDA elnöke a minden bizonnyal sorban a hatodik stagnáló évet a munkanélküliek időközben 5,2 milliósra duzzadt számának, valamint a vásárlók általánosan alacsony fogyasztási hajlandóságának tulajdonítja.
A Ford európai vezére Lewis Booth sem látja semmi jelét a piaci helyzet javulásának. A Ford kölni gyára az éles piaci versenyre és az értékesítések stagnálására való tekintettel takarékossági programot kíván indítani.
A General Motors viszont a Chevrolet márkára támaszkodva bővíteni kívánja piaci részesedését. A szanálás alatt álló németországi leányvállalata, az Opel viszont piaci részesedésének minden százalékpontjáért keményen meg kell hogy küzdjön az idén.
A genfi szalon sztárjai a piaci helyzet fényében nem csoda, hogy a kisautók lesznek. Ilyenek például a közös platformra épülő Toyota Aygo, Peugeot 107 és Citroen C1 "hármasikrek". A Volkswagen a Brazíliában gyártott Fox modellel kíván rátromfolni a piaci kínálatra még az év első felében, ezt a modellt azonban Genfben még nem mutatja be.
A francia Renault Nyugat-Európában is értékesíteni kívánja az eredetileg a kelet-európai piaci igények és feltételek figyelembe vételével kifejlesztett Logan modelljét 7500 eurós áron. A Ford pedig 8 ezer dolláros Ka Student modelljével száll ringbe.