Támadás a forint ellen az ünnepi hétvégén?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A forint elleni spekulációs támadásra adhat lehetőséget, hogy a március 15-i ünnepi munkaszünet miatt a jegybank nem tud majd beavatkozni a devizapiacon a nemzeti valuta árfolyamának védelmében. A kereskedők szerint a szünetet kihasználva a külföldi befektetők valószínűleg a 240,01 forint/eurós sávszélre tolják a magyar devizát.

Buró Szilárd, az Equilor kereskedője szerint a forint jó eséllyel eléri a sáv szélét ezen a héten vagy a jövő hét elején - írja a Napi Online. Óvatosabban fogalmaz Kolba Miklós, az ING kereskedője, aki nem látja túl sok értelmét a sávszélig – vagy azon túli – erősödésnek. Szerinte a piac kétségkívül izgatott, de nagyon óvatos is egyben.

A lap idézi Tóth Illést, a Budapest Economics elemzőjét, aki szerint nincs elég friss likviditás a piacon ahhoz, hogy kimozduljon a forint a sávból. A szélhez közel, 241,20/30-nál az euró mindig visszaerősödik 241,70 forintig, s kezdődik elölről a „játék”.

Piaci pletykaként emlegeti a lehetséges támadást a Portfolio, amely megismétli az elemzői várakozásokat: a forint a jövő hétfőn-kedden a sávszélig, illetve esetlegesen azon kívülre mehet, mivel annak ellenére, hogy a magyar piacon kereskedési szünnap van, a londoni, illetve a new york-i piac nyitva áll - és elvileg a nap 24 órájában lehet kereskedni a forint/euró devizapárral (is). A magyar piac zárva tartása miatt azonban az MNB még napközben sem interveniál a forint gyengítése érdekében.

"Elképzelhető, hogy befektetők opciós ügyleteik befolyásolása érdekében megpróbálják túlerősíteni a forintot - mondta a Népszabadságnak Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője, de hozzátette: a jelenlegi 241,50 körüli árfolyam erős falnak bizonyul. Szerinte ha ezt áttöri a forint, akkor újabb ellenállásba ütközhet 241-nél. Ha péntekig ezen az akadályon is túljutna, akkor nem zárható ki, hogy hétfőn és kedden a sávon kívül kerülhet a forint.

A lap emlékeztet rá, hogy 2003 elején előfordult ilyesmi, s a jegybank akkor is az üzletszabályzata szerint járt el, vagyis a meghirdetett kereskedési időben állt rendelkezésre. Szakértők szerint a spekuláció célja nem az lenne, hogy a sáv szélesítését, áthelyezését erőszakolják ki - ez nem sikerült 2003-ban sem, amikor sok befektető ráfizetett a téves számítására.

Létezhetnek azonban olyan opciós szerződések, amelyek egy bizonyos árfolyampálya befutását határozzák meg, s ha ezen kívül kerül a forint, akkor az ügylet tulajdonosa nem érvényesítheti jogát. Ám az opciós szerződés mindkét oldala tisztában van azzal, hol kellene húzódnia az árfolyamnak, a bankok ilyen üzletet legjobb partnereiknek ajánlanak, akiket elveszíthetnének, ha kiderülne, hogy ünnepnapokon igyekeztek manipulálni az árfolyamot - tette hozzá a Népszabadság.