Csehország történetében ez az eddigi sörexport rekord. A külföldre szállított sör a hazai termelés valamivel több mint 14 százaléka volt. A cseh sörgyártás tavaly 1,1 százalékkal nőtt, 18,75 millió hektoliterre.
„Tavaly jó évet zártunk. A nagy és a kis sörgyáraknak egyaránt sikerült új piacokat találniuk, így a termelés is, a kivitel is emelkedett - mondta újságíróknak a szövetség elnöke, Jan Vesely. Úgy vélte, hogy a csehországi sörfogyasztás már nemigen növelhető, ezért a termelés növekedését a kivitel eredményessége befolyásolja.
A csehországi hazai sörfogyasztás 2 százalékkal csökkent, 16,1 millió hektoliterre. Az egy főre jutó sörfogyasztás továbbra is 160 liter körül van.
Vesely szerint azonban a nemzetközi sörfogyasztási statisztikák nem egészen megbízhatók, mert mindenütt sokat fogyasztanak a turisták is, ezt a fogyasztást azonban csak becsülni lehet. Megjegyezte, hogy a sörexportot támogatta Csehország uniós csatlakozása is, mert megszűntek a kiviteli korlátozások.
A 48 csehországi sörgyárból tavaly 41 szállított külföldre is. A cseh sör iránt a legnagyobb érdeklődés Németországban van, ahová 898 ezer hektolitert vittek ki. Szlovákiába 464 ezer hektoliter ment, 36 százalékkal több, mint 2003-ban. A harmadik helyen Nagy-Britannia áll 305 ezer hektoliterrel, ami 42 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A nagy és kis sörgyárakon kívül Csehországban még több mint harminc olyan vendéglő is van, amely saját házi sörfőzdével rendelkezik. Közülük a legnépszerűbb a prágai U Flekú, amely több mint 500 éves.