A pénzügyminiszter szerint kompromisszumos megoldás született Brüsszelben, amelynek eredményeként az államháztartási hiány megítélésénél a nyugdíjreform költségvetési hatása degresszív módon figyelembe vehető. Az eredeti magyar javaslatot, amely a nyugdíjreform miatti bevételkiesést teljes mértékben figyelembe vette volna, Draskovics Tibor az "elvileg helyes és közgazdaságilag indokolt" megoldásnak nevezte, a végül elfogadott kompromisszumos javaslat pedig szavai szerint kedvező a magyar félnek és elfogadható a többi tagországnak is.
A referenciaértékek változatlansága mellett 2005-ben a nyugdíjreform költségvetési hatásának 100 százalékát, majd 2006-tól évről évre 20-20 százalékkal kisebb részét veszik figyelembe - mondta. A korrekció a költségvetési prezentációt, az Eurostat adatait nem érinti, ám a túlzott deficit eljárás elindítása előtt, illetve a maastrichti kritériumok értékelésénél figyelembe veszik - mondta.
Draskovics Tibor elképzelhetőnek nevezte, hogy egy tagország úgy csatlakozzon az eurózónához, hogy a hiány közel legyen a 3 százalékos referenciaértékhez, de a nyugdíjreform beszámítása nélkül meghaladja azt. Hozzátette, hogy nem készül új konvergenciaprogram és nincs napirenden az eurózónához történő csatlakozás menetrendjének módosítása sem.
A brüsszeli döntés egyik lehetséges pozitív eredményének nevezte a pénzügyminiszter, hogy erősítheti az országok motivációját a reformok végrehajtására. A stabilitási paktum módosítását a pénzügyminiszter szerint nem csak Magyarország, hanem az EU is sikerként könyvelheti el. "A szabályokon nem lazítottak, ott korrigáltak, ahol ez indokolt volt" - mondta, hozzátéve, hogy a módosítás "ésszerű döntés volt, ami hozzájárul az eredeti cél érvényesüléséhez és rugalmasabb alkalmazkodást tesz lehetővé".
A döntés, mint mondta, megerősíti a tagok elkötelezettségét a pénzügyi stabilitás mellett azzal, hogy a sarokszámok nem változtak. A strukturális reformokkal történő korrekció a pénzügyminiszter szerint megszüntetheti az ellenérdekeltséget a reformokkal szemben. Draskovics Tibor beszámolt arról is, hogy az államadósság esetében az Eurostat rendezi a számbavétel kérdéseit.
Hétfő hajnalban Brüsszelben eljes sikernek értékelte Draskovics Tibor pénzügyminiszter, hogy az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei megegyeztek az euróövezet gazdasági növekedését és stabilitását biztosító szabálycsomag módosításának lényegesebb elemeiben. A tizenkét órás maratoni ülést követően a helyszínen nyilatkozva a miniszter kiemelte annak a magyar kezdeményezésre született döntésnek a jelentőségét, amely lehetővé teszi, hogy "az államháztartás helyzetét átmenetileg kedvezőtlenül érintő, de hosszú távon azt segítő" strukturális reformok - mindenekelőtt a nyugdíjreform - hatását figyelembe vegyék. Ezt külön sikernek tartotta annak fényében, hogy tavaly ősszel, amikor a miniszterek hollandiai informális ülésén először felvetette, "még meglehetős értetlenség fogadta" a javaslatot.
Draskovics: biztonságosabb euróbevezetési menetrend
Utolsó frissítés:
A stabilitási paktum módosításával Magyarország korábban kikerülhet a túlzott deficiteljárás alól, és a korábbinál biztonságosabbá válik az euróbevezetési menetrend - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter hétfőn sajtóbeszélgetésen Budapesten.