A dolgozók 10 százalékos alapbéremelést kérnek, a távolléti díjnak pedig a törvényi minimumnál kedvezőbb elszámolását - közölte Falussy Sándor, a Nitrogén Összefogás Szakszervezet elnöke. Tájékoztatása szerint az amónia üzem éjszakás dolgozóinak 87 százaléka szüntette be a munkát két óra időtartamra, a villamos részlegnél pedig az éjszakások 71 százalékuk nem dolgozott. A szakszervezeti elnök a sztrájkolók konkrét számáról nem kívánt tájékoztatást adni.
Közlése szerint hajnalban felkereste a sztrájkolókat a cég vezérigazgatója, de "érdemi tárgyalást nem folytattak". Falussy Sándor elmondta: az ország egyetlen nitrogénműtrágya-gyártó vegyipari üzeménél még nem jött létre az idei évre a bérmegállapodás.
Közlése szerint a nyereséges nagyvállalatnál a dolgozók csak hat százalékos bruttó béremelést kaptak idén, a szakszervezet azonban 10 százalékot javasolt. A tárgyalások során lementek 7-7,5 százalékra, a figyelmeztető sztrájkkal azonban ismét a 10 százalékos bérfejlesztés elérése a céljuk. Falussy szerint szombatig várják a cégvezetés érdemi ajánlatát, ám ha ez elmarad, ismét sztrájkolni fognak.
Medve József, a cég humánigazgatója azt mondta: az ajánlott hat százalékos bérfejlesztés a cég üzleti tervével áll összhangban, s megegyezik az érdekegyeztető tanács ajánlásával is. Az igazgató közlése szerint az ammónia üzemben és a villamosellátó részlegnél is egy éjszakás műszakban heten-nyolcan dolgoznak, így a sztrájkolók száma nem érte el a húszat sem. Megjegyezte: a cég teljes dolgozói létszáma valamivel meghaladja a 900 főt.
Bige László nagyvállalkozó, a péti Nitrogénművek Rt. tulajdonosa korábban azt mondta: 22 milliárd forintos beruházást indítottak idén, melynek keretében egy új műtrágyagyárat, salétromsav üzemet, zsákgyárat, egy úgynevezett semlegesítő nedvesüzemet, valamint dolomitmalmot és egy automata csomagolóbázist építenek fel 2006. végéig. A nagyszabású beruházást 80 százalékban hitelből finanszírozzák.
A cégtulajdonos közlése szerint a múlt évben a Nitrogénművek Rt. 32 milliárd forintos árbevételt ért el, melyből 4,5 milliárdos adózás előtti eredmény származott.