Dwyfor Evans, a Bank of America, London elemzője szerint a forint 30 százalékkal túlértékelt, s a legtöbb regionális deviza is az. Az elemző szerint a közép-kelet-euróoai régió viseli a legnagyobb kockázatot a feljövő piacok közül.
Evans szerint ha a devizaválság mutató értéke átlépi a 15-ös szintet, 51 százalékos valószínűsége van a több mint 5 százalékos árfolyamgyengülésnek. Magyarország nagyon közel van ehhez a szinthez, elméletileg minden kelet-európai deviza ki van téve ennek a válság-kockázatnak - mondta.
Evans felhívta a figyelmet arra: 2004 közepétől jelentősen megnőtt a magyar államkötvényekbe fektető offshore befektetők száma, a befektetések időtávja pedig a rövidebb lejáratok felé tolódott el. "Jelentős befektetések érkeztek, de ezek a pénzek bármikor kimehetnek" - hangsúlyozta.
Az amerikai hozamok nőnek, ugyanakkor a kockázatvállalási hajlandóság csökken, miközben az itteni befektetési feltételek - magas költségvetési hiány, jövőre választás - nem kedvezőek. "A magyar kormányon kívül kevesen vannak, akik elhiszik, hogy Magyarország megvalósítja a 2005. évi hiánycélokat" - mondta Evans.
A kockázati mutatók emelkedése és a regionális devizák túlértékeltsége miatt Evans árfolyamkorrekcióra számít, véleménye szerint 260-275 forintra állhat be az euró forintárfolyama.
Ivajlo Veszelinov, a Dresdner Kleinwort Wasserstein, London elemzője szerint a magyar gazdaságban fejlődés tapasztalható: a GDP nő, a fogyasztásról az exportra terelődött át a hangsúly, az infláció csökken, a Magyar Nemzeti Bank folyamatosan csökkenti a kamatokat.
A piac azonban másképp látja: a forint erős, volatilitása azonban nagyobb, mint más feltörekvő piacoké, ami azt jelenti, hogy a befektetési kedv akadozik, mert a fundamentumokkal probléma van.
Veszelinov szerint rengeteg kockázattal kell számolni a kormány fiskális politikája miatt. Egy helytelen lépés is megváltoztathatja a dolgok menetét - figyelmeztetett. Könnyen el tudom képzelni, hogy már rövid távon is gyengül a forint a jelentős egyensúlyhiány miatt - mondta Veszelinov.
Ahogy a kamatkülönbözet csökken, úgy mérséklődnek a befektetések is, és ha nem elegendőek a hiány lefedéséhez, a közép-európai devizák könnyen korrekciót szenvedhetnek el - mondta Michal Dybula, a BNP Paribas, Varsó elemzője.
Dybula úgy vélekedett, hogy a külföldi portfolióbefektetőkre való támaszkodás egyre kevésbé jellemző Magyarországon, nem kell a 2003 nyarához hasonló krízisre számítani. Aggodalomra ad okot azonban, hogy a fiskális politika hatékonyságát illetően Magyarország teljesít a legrosszabbul az egész régióban, a költségvetési hiány hatalmas. A lyukakat csak erős, hosszú távú növekedéssel lehetne betömni - tette hozzá.
Dybula szerint a forint lefelé történő korrekcióját rövid távon a kevésbé kedvező globális környezet, a növekedés lassulása indíthatja el. Az elemző szerint belátható időn belül forintárfolyam korrekció lesz, ha még az első félévben nem kerül teszik meg a szükséges lépéseket. Dybula 260 forint körüli euróárfolyamra számít.