December elején közölték, hogy a legnagyobb kínai elektronikai vállalat, a Lenovo, 1,75 milliárd dolláros ügyletben, többséget szerez az IBM személyiszámítógép-üzletágában. Ez az üzlet az eddigi legnagyobb kínai tengerentúli vállalat-felvásárlásnak ígérkezik.
Az ügylet révén a Lenovo megnégyszerezhetné eladásait, és a világ harmadik számú személyiszámítógép-értékesítőjévé válhatna. A Lenovoé a kínai piac egynegyede, és a nyugati behatolás keltette versenyben külföldi terjeszkedéssel akar erősödni.
Az év elején az ügylet kétségessé vált az amerikai piacfelügyelet nemzetbiztonsági aggályai miatt - attól tartottak, hogy a felvásárlással Kína katonai célra használható információkhoz jut. E hónap elején azonban az amerikai felügyelet mégis engedélyezte az ügyletet.
A Lenovo az újonnan bevont tőkét az IBM-felvásárlás finanszírozására fordítja. Az amerikai befektetők közül a Texas Pacific tavaly versenyben volt az IBM-részesedésért, de alulmaradt a Lenovoval szemben. A Newbridge is részben a Texas Pacific csoporthoz tartozik.
A három magánbefektető cégnek most 12,4 százaléka lesz a Lenovoban, az IBM-nek pedig az eredeti ügylet révén 13,4 százaléka lesz a kínai vállalatban, mert a Lenovo részben a saját részvényeivel fizet. Az IBM beleegyezett abba, hogy a Lenovo-részesedése csak ennyi, 13,4 százalékos legyen a tőkeemelés okozta hígulás miatt, a tavaly kialkudott 18,9 százalék helyett.
A Lenovo éves bevétele 3 milliárd dollárnak felel meg, az IBM személyi számítógép üzletága évi 9 milliárd dollárt forgalmaz. Az IBM közel egymilliárd dolláros veszteséget halmozott fel az utóbbi években a személyiszámítógép-üzletágában. A kínai társulástól jelentős költségcsökkenést várnak.