Fellazulhat a jövedelempolitika – mondta Petschnig Mária Zita a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa, az intézet hétfői tájékoztatóján. "A vártnál erősebb forint árfolyam és a fokozódó importverseny nyomán az infláció 2005 átlagában 3,5-4,0 százalék között alakulhat, s az év végén lehet a legmagasabb szinten" – rögzítette Petschnig Mária Zita, ismertetve az Allianz Hungária Rt.-vel közösen készített új konjunktúra jelentést.
A jegybanki alapkamat az év végére 7,0 százalékra mérséklődhet.
A Pénzügykutató prognózisa szerint az euró átlagárfolyama 2005-ben átlagosan 249 forint, decemberben 251 forint lesz. Nem lesz keresletszűkítő – 2004-el ellentétben – az idén az államháztartás, s a reálkeresetek tervezett 4,0 százalékos növekedése lazuló jövedelempolitikára utal – jelentette ki a Pénzügykutató főmunkatársa. Véleménye szerint ez a jövedelem kiáramlási ütem gyakorlatilag megegyezhet a termelékenység növekedésével, azaz a versenyképesség javulása elmaradhat idén.
Az államháztartás GDP arányos hiánya (az nyugdíjpénztári befizetések hatását figyelmen kívül hagyva) 5,0 százalék lesz a tavalyi 5,3 százalék után, a GDP arányos folyó fizetési mérleg deficitje pedig 8,0 százalék a tavalyi 8,7 százalék után – fogalmazott Petschnig Mária Zita.
A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a költségvetés elsődleges egyenlege nem javul 2005-ben, s csak akkor képes tartósan csökkenteni az államháztartási hiányt a kormány, ha az ad hoc takarékossági intézkedések mellett szerkezeti reformokkal, tartós kiadáscsökkentést valósít meg.
A kivitel - euróban számolva - a Pénzügykutató prognózisa szerint 9,5-10,0 százalékkal bővülhet, valamivel gyorsabban a behozatal 8,5-9,5 százalékos bővülésénél. Ennek nyomán a külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi 3,9 milliárd eurónál 100 millióval kisebb lehet.
A foglalkoztatottsági helyzet nem javul, a munkanélküliségi ráta pedig kissé romlik 2005-ben - jelezte a várható folyamatokat Petschnig Mária Zita.