A magyarországi fiskális politika az elmúlt hónapokban olyan ütemterv szerint működött, amely alkalmas a konvergencia program végrehajtására - nyilatkoztak a gazdaságkutatók a pénzügyminiszter leváltását követően.
Draskovics Tibor |
Arra a kérdésre, hogy a nem elég radikális adóreform elképzelések vezettek-e a váltáshoz, a kutató azt válaszolta: az ország versenyképességét elsősorban nem az adómértékek csökkentésével, hanem az állam szerepének újragondolásával lehet javítani.
"Draskovicsnak igaza volt akkor, amikor az adóreform kérdését összekapcsolta a hiány változatlanságával, illetve az adók csökkentését a kiadások mérséklésével" - véli Ádám.
Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója szerint az eddigi nyilatkozatokból megállapítható, hogy az államháztartással kapcsolatos reformfolyamatok a korábbinál nagyobb hangsúlyt kaphatnak, és ez mindenképpen kedvező.
Utalva a különböző módszertan és elszámolási rendszer szerint számított adatok publikálására úgy vélte, nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a fiskális politika kommunikációjára. "Tovább kell szilárdítani a magyar fiskális politikába vetett bizalmat" - mondta Belyó. A fiskális politika céljainak végrehajtásához azonban szükség van arra is, hogy a monetáris politikával is harmonizáljon - fűzte hozzá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy április 25-vel felmentette Draskovics Tibort, és helyére Veres Jánost javasolta a pénzügyi tárca élére.
Londoni piaci elemzők szerint a romló külső környezet miatt nem jött jókor Draskovics Tibor pénzügyminiszter hétfőn bejelentett - londoni befektetési házak által egyébként már jó ideje megjósolt - menesztése, amely egyes vélemények szerint a monetáris enyhítési kurzust is megakaszthatja.
Gyurcsány és Veres © magyarorszag.hu |
Gable szerint ezek után számításba kell venni azt a lehetőséget, hogy a további monetáris enyhítést az MNB elnapolja; legalábbis áprilisban a Barclays Capital elemzője nem vár kamatcsökkentést a hétfői bejelentés után.
A bank egyébként éppen hétfőn, még a pénzügyminiszter menesztésének bejelentése előtt, Londonban kiadott napi feltörekvő piaci áttekintésében is már azt írta, hogy a vártnál rosszabb március fogyasztóiár-infláció és a gyengülő forintkötvénypiac miatt áprilisban az eddigieknél óvatosabb lesz a Monetáris Tanács. A jelentés szerint ebben a hónapban zéró és 0,25 százalékpont közötti kamatcsökkentés várható.
Jeff Gable szerint a piac most arra vár, hogy Veres János a következő hónapokban "a meglehetősen politikai jellegűnek tűnő" adóreformtervre, vagy közvetlenül a költségvetés helyzetére koncentrál-e.
Arra a kérdésre, hogy az idei egész évi monetáris enyhítési kilátásokra milyen hatással lehet a váltás a pénzügyminisztérium élén, a Barclays Capital térségi elemzője azt mondta: Magyarországon a kamatcsökkentés "kis mértékben szól az inflációról, és nagy mértékben a piaci hangulatról, a kockázati felárakról".
Wike Groenenberg, a Citigroup bankcsoport londoni befektetési részlegének vezető feltörekvő piaci stratégája szerint is "komoly mértékben csökkentené" a további pénzügypolitikai enyhítés esélyeit, ha "e politikai fejlemény miatt" a forint jelentősen gyengülne.
Groenenberg azt mondta: nem lát olyan jeleket, hogy a váltással a magyar kormány a költségvetési politikát akarná az idén megváltoztatni. A Citigroup elemzője közölte: gyanúja szerint a szándék elsősorban az, hogy a gyenge költségvetési évkezdetért az eddigi pénzügyminisztert tegyék felelőssé.
Groenenberg szerint a fejlemény "sok befektető számára azt teszi világossá, hogy a költségvetési hiány kordában tartása komoly gondot jelent Magyarországon".
Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa - arra a kérdésre, hogy szerinte Veres Jánostól a kormány engedékenyebb költségvetési politikát vár-e, mint amire Draskovics Tibor hajlandó volt - azt mondta: Draskovics Tibornak is igen szűk mozgástere volt arra, hogy jelentős költségvetési kiigazítást hajtson végre.
Cluse közölte: úgy tudja, Draskovics "parancsba kapta a miniszterelnöktől", hogy "gondolkodjon el" az adóreformon, aminek "Draskovics nem volt lelkes híve, tekintve az ettől várható megnövekedett költségvetési nyomást".
A valószínű piaci hatásokról a UBS elemzője azt mondta: a magyar költségvetési politikával kapcsolatos általános piaci várakozások "eddig is igen csekélyek voltak", és a piac nem reagált túl élesen a hírekre. Most azonban a globális környezet kevésbé kedvező, mint korábban, ezért megnőtt a súlyosabb piaci kihatások kockázata - mondta a londoni térségi elemző.
A Magyarországon is aktív Allianz pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) hétfőn kiadott első elemzésében azt írta: Draskovics Tibor a befektetők körében és a piacon nagyobb elismertségnek örvendett, mint elődei. A párton kívüli miniszter menesztése és felváltása egy párttaggal az MSZP "folytatódó belső megosztottságával" lehet összefüggésben, amely ismét a felszínre került a köztársasági elnökjelölt megválasztásakor - áll a londoni elemzésben.
A Dresdner szerint a párttag Veres János jelölése az MSZP egységének erősítésére tett kísérletnek is tekinthető. Az elemzés szerint Veres Jánosnak, aki két és fél éven belül a harmadik pénzügyminiszter lesz, még nincs komoly hírneve a külföldi befektetők körében, ami rövid távon piaci kilengéseket okozhat.
Kedvező ugyanakkor, hogy Veres János viszonylag népszerű a pártban, viszonylag tapasztalt, és ha hiteles középtávú kiigazítási programmal áll elő, az erősítheti a forintot - áll a Dresdner elemzésében.
Londoni befektetési házak egyébként hónapokkal ezelőtt megjósolták Draskovics Tibor távozását. A JP Morgan londoni irodája már szeptemberben kiadott elemzésében azt írta: "a kormány képtelensége a költségvetési megtakarításokra" távozásra kényszerítheti Draskovicsot, akiben pedig a piaci szereplők zöme a költségvetési fegyelem garanciáját látja.