A NYMEX, a BÉT és a BÁT közösen fölállított munkabizottságban dolgozza ki a következő hónapokban ennek a terméknek a bevezetését előkészítő marketingstratégiát és a kontraktus részletes technikai paramétereit.
Az érintett tőzsdék vezetői hétfőn Budapesten állapodtak meg arról, hogy a jövőben szorosabb együttműködést alakítanak ki a termékfejlesztés, a marketingtevékenység és a piacépítés területén.
A következő félévben dolgozzák ki néhány - a NYMEX-en aktív - olajpiaci szereplő bevonásával azt az árjegyzői rendszert, amely a piac indulásánál az elengedhetetlen likviditást biztosítja majd az új termék számára. Az uráli olajat dollárban jegyzik majd. A kontraktus mérete ezer hordó, ami megegyezik a NYMEX-en kereskedett amerikai könnyűolajfajta, a WTI és a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén jegyzett északi-tengeri Brent típusú kőolaj kontraktus nagyságával.
A kontraktus készpénzes elszámolású, a végső elszámolóár kialakítása független szakmai szervezet bevonásával valósul meg. Az elszámolóár kialakításának részletes kimunkálása szintén a munkabizottság feladata lesz.
A kereskedelem technikai lebonyolítása a BÉT MMTS kereskedési rendszerén keresztül zajlik majd, nem lesz nyílt kikiáltásos kereskedés erre a termékre. Az elszámolást a tervek szerint a Keler Rt. biztosítja. Az uráli típusú nyersolaj szabványosított tőzsdei kereskedelme még a világ egyetlen határidős tőzsdéjén sincs.
London és New York mellett Japánban a Tokyo Commodity Exchange (TOCOM) a NYMEX segítségével 2001-ben elindította az Oman-Dubai térségben bányászott közép-keleti olaj határidős kontraktusát, amelynek forgalma az elmúlt három évben jelentősen felfutott, 2004-ben közel 2,3 millió kontraktust tett ki.Pénzügy-tőzsde
James E. Newsome, a New York-i árutőzsde elnöke hétfőn a Budapesti Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) ülésén elmondta, hogy a New York-i árutőzsde nagy figyelmet fordít a világ egyes régióival való együttműködésre, ebben szerepet kaphat a Budapesti Árutőzsde is, különös tekintettel az uráli olaj tőzsdei kereskedésére.
Török Sándor szerint az uráli olaj mint tőzsdei árucikk magas kéntartalma miatt jelentősen különbözik akár az északi-tengeri, akár az amerikai, vagy az arábiai olajtól. Ezért sikeres tőzsdei bevezetése esetén a középkelet-európai, illetve délkelet-európai régióban és a Baltikumban az uráli olaj forgalma már most meghatározó, így a régióban ez a termék nagy hatással lenne az olajtermékek árképzésére, akárcsak London esetében a brent.