Az osztályvezető magyarázata szerint ez a becslésen alapuló relatív költségmegtakarítási mutató azt jelenti, hogy ennyivel többet kellett volna fizetniük az érintett fogyasztóknak, ha továbbra is a közüzemi piacról vásárolták volna az áramot.
"A versenypiacon a nagyobb fogyasztóknál 15-20 százalék, a kisebbeknél 2-4 százalék a költségmegtakarítás" - tette hozzá Zarándy Tamás. Emlékeztetett arra, hogy az európai uniós jogszabályokkal összefüggésben Magyarországon 2003 januárjától a 6,5 gigawattóránál nagyobb fogyasztású cégek már kiléphettek a versenypiacra, tavaly július elsejétől meg már minden nem lakossági fogyasztó számára is liberalizálttá vált a piac.
Az osztályvezető kifejtette, hogy jelenleg az erre feljogosított magyarországi fogyasztók 40 százaléka már a versenypiacról vásárolja az áramot, ami az összes fogyasztóra vetítve 27 százalékot jelent. "Ez az arány nem csak a tíz legutóbb EU-hoz csatlakozott tagállamot tekintve a legmagasabb érték, hanem több régi tagállamnál is kedvezőbb mutató" - fűzte hozzá.
Zarándy Tamás utalt arra, hogy 2007. július elsején már minden fogyasztó számára szabaddá válik a villamosenergia-piac. Az osztályvezető a villamos energia törvény módosításának tervezetét ismertetve beszámolt arról, hogy az megkönnyíti a versenypiacra való kilépést, mert hat hónapról 60 napra rövidül le a kilépés ideje.
A kiosztott írásos tájékoztató szerint a tervezet rendelkezik arról is, hogy a fogyasztókat a versenypiacon térítés nélkül ugyanazok a hálózatcsatlakozási jogok illessék meg, mint a közüzemben. A területfejlesztési bizottság általános vitára alkalmasnak találta a törvénymódosítási javaslatot.