Szlovákia: szép kilátások © sxc.hu |
2004-ben a szlovák kormány egyszerűsítette adórendszerét, s 19 százalékos egységes adót vezetett be, amelyet irigykedve szemlélnek nyugati szomszédai, Ausztria és Németország.
„A befektetők számára Szlovákia igen kedvező helyen fekszik” – nyilatkozta a BBC-nek Eugen Jurzyca, a szlovák Gazdasági Fejlesztési Központ munkatársa. „Emellett a kormány intézkedései, amelyekkel átalakították a munkavállalási rendszert, még vonzóbbá tették az országot a beruházások számára. Sokkal flexibilisebbek a feltételek, mint Nyugat-Európában, egyszerűbb felvenni a munkaerőt, s könnyebb megszabadulni a rosszul teljesítő alkalmazottaktól, nem beszélve arról, hogy a túlórákkal sincs annyi komplikáció.”
Jelenleg Szlovákiában az autóipari befektetők a legnagyobb befektetők. Pozsonytól ötven kilométernyire létesült a Peugeot-Citroen egyik hatalmas ipartelepe, ám az építőmunkások továbbra sem pihennek, ugyanis hamarosan a térségbe települnek a Kia Motors, a Ford, a Hyundai, valamint a Volkswagen üzemegységei is. Az előrejelzések szerint Szlovákia két éven belül több autót fog gyártani a lakosság számához viszonyítva, mint bármelyik másik ország a Földön.
S nem csak az autógyártók érkeznek a régióba. „Körülbelül egy évvel ezelőtt kezdtem itt dolgozni” – mondta Eric Assimakopoulos amerikai ingatlanfejlesztő, hozzátéve, hogy korábban nem is hallott Szlovákiáról. A görög származású üzletember többek között egy luxusszállodát is üzemeltet a szlovák fővárosban. „George Bush és az édesapja is lakott már nálunk” – meséli Assimakopoulos. „Elemeztük Szlovákiát és ennek a piacnak az adottságai sokkal jobbak voltak, mint a környező országokban” – magyarázta az üzletember. „Először is, kis területről beszélünk, amelynek közelsége Ausztriához és Németországhoz további előny, elsősorban az Európai Unió szempontjából. Talán Románia és Magyarország, sőt talán Ukrajna is megfelelő lehet a következő fázisban.”
A nagy lelkesedés ellenére azonban egyelőre csak a főváros környékére összpontosulnak a beruházások. Az ország keleti felében gondok vannak az infrastruktúrával, emellett a munkanélküliség is magas, húsz százalékhoz közelít. Egyelőre még a pozsonyiak között is csupán korlátozott a lelkesedés azzal kapcsolatban, hogy Szlovákia lehet a régió legújabb gazdasági csodája.
„Nem sok mindent érzékelek a fellendülésből” – nyilatkozta a BBC-nek a 20 éves Petra. „Persze, egyszerűbb az utazás és könnyebb hitelkártyához jutni, de nagyjából ennyi. És egy csomó szép EU-zászló lengedezik a középületeinken.”
„Az igazi változás akkor fog bekövetkezni szerintem, amikor nálunk is bevezetik az eurót” – tette hozzá a bankárként dolgozó 25 éves Nadia. „Addig nem hiszem, hogy a többi uniós ország egyenrangú félként kezelne minket.”
A Szlovákiába látogató nyugat-európai turisták azonban jóval lelkesebbek, az osztrákok például szívesen járnak északi szomszédunkhoz is bevásárolni.
Szlovákia, az újonnan csatlakozott országokkal együtt az EU gazdaságának mintegy 4 százalékát adja. A szakértők szerint ez a szám növekedni fog, ahogy a befektetők egyre nagyobb számban érkeznek Kelet-Európába.