Az ÁPV kiírja az FHB privatizációs tanácsadói pályázatot

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ÁPV Rt. nyilvános, egyfordulós pályázatot ír ki a 2005. évi üzleti tervében szereplő FHB-tranzakció vezető szervezőjének kiválasztására. A pályázóknak tranzakciós koncepciót is ki kell kidolgozniuk, bemutatva a javasolt megoldások előnyeit és hátrányait.

A tanácsadó feladata az FHB Földhitel- és Jelzálogbankban 50 százalék + 1 szavazatnyi tulajdoni részarányt megtestesítő részvénycsomag értékesítésével kapcsolatos feladatok ellátása.  A minél magasabb bevétel elérése mellett olyan tranzakciós struktúra kialakítása a cél, amely az FHB piaci pozicióját nem veszélyezteti, alkalmas a jelzálogbank üzleti modelljének és stratégiájának továbbvitelére, valamint megőrzi a tulajdonosi szerkezet stabilitását - áll az ÁPV közleményében.

A vezető szervezői tenderre vonatkozó pályázati felhívás május 6-án jelenik meg két országos napilapban, továbbá a BÉT és az ÁPV Rt. honlapján.

Az FHB-t 2003 őszén privatizálták részlegesen, akkor a 6,6 milliárd forintos jegyzett tőkéjű hitelintézet 46,8 százalékos részvénypakettjét értékesítették nyilvános és zártkörű részvényértékesítés során, összesen 11,7 milliárd forintért. Az állam tulajdonában 50 százalék +1 szavazatnyi törzsrészvény valamint 3,2 százaléknyi szavazatelsőbbségi részvény maradt. Az alaptőke 87,88 százalékát kitevő törzsrészvényeket 2003 novemberében vezették be a BÉT-re, 4300 forintos bevezetési áron, a részvények záróára május 4-én 12750 forint volt.

A hitelintézet csütörtökön publikálta első negyedévi gyorsjelentését, amely szerint eddigi legnyereségesebb negyedévét zárta. A nemzetközi pénzügyi szabvány (IFRS) alapján készült, nem auditált, konszolidált kimutatások szerint március végéig 2,983 milliárd forint adózás előtti nyereséget könyvelt el, 68 százalékkal többet, mint a tavalyi első negyedévben. 

A bank részvényesi vagyona március végén meghaladta a 20,6 milliárd forintot. Az FHB tőzsdei kapitalizációja jelenleg 75,4 milliárd forint.  Az FHB 2004-ben 7,136 milliárd forint adózott profitot ért el - 77 százalékkal többet, mint az előző évben -, 416,196 milliárd forintos - az egy évvel korábbinál 34,2 százalékkal nagyobb - mérlegfőösszeg mellett és az 1000 forint névértékű részvényekre 200 forint osztalékot fizetett.