A privatizáció miatt minősíthetik le az FHB-t

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két éven belül másodszor helyezte leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) fő besorolásait a Moody's Investors Service, amely szerint aggályos a privatizáció előtt álló magyar bank jövőbeni tulajdonosi struktúrájának bizonytalansága.

A cég a keddi közleményben alig burkoltan biztosra jelezte az FHB leminősítését a privatizáció után. A nemzetközi hitelminősítő keddi londoni közleménye szerint a negatív vizsgálat az FHB "A2/P-1" szintű hosszú és rövid távú betéti besorolását, valamint a fedezettel kibocsátott jelzálogkötvények "A1" osztályzatát érinti.

A Moody's indoklása szerint az "A2" hosszú futamú betéti osztályzat, amely egy osztattal alacsonyabb a szuverén magyar adósságra érvényben tartott "A1"-nél, máris tartalmazza az FHB hosszú távú többségi állami tulajdonlása körüli bizonytalanságokat.

A hitelminősítő már 2003 nyarán is negatív figyelőlistára helyezte a Földhitel- és Jelzálogbankot; azt az intézkedést is az akkori privatizációs tervekkel indokolta. Nem sokkal később azonban megerősítette a bank osztályzatait, azzal az indokkal, hogy a kormány abban az évben rendeletben módosította az FHB privatizációs tervét, úgy, hogy 50 százalék mínusz egy részvényt kell nyilvános kibocsátással értékesíteni. A hitelminősítő akkori értékelése szerint ez azt jelentette, hogy az állam a belátható jövőben megtartja ellenőrző részét a bankban.

A Moody's a kedden Londonban kiadott közleménye szerint azonban most mégis úgy véli, hogy a leminősítési figyelőlistára vett besorolásokat "valószínűleg negatívan fogja érinteni" a tervezett privatizáció. A közlemény szerint a privatizáció utáni betéti és adósi osztályzatok az új tulajdonosi és támogatási mechanizmus minőségét fogják tükrözni, és e mechanizmusok gyengébbek lehetnek azoknál, amelyeket jelenleg a magyar állam nyújt.

A hitelminősítő még tavaly év végén, a magyar bankrendszerről közzétett éves jelentésében azt írta, hogy a külföldi stratégiai tulajdonosok jelenléte eltüntette a rendszerszintű kockázatokat a szektorból, amit jelez, hogy a magyar bankszektor egyike a legfejlettebbeknek a térségben, színvonala közelít a nyugati normákhoz és súlyozott pénzügyierő-osztályzatai a legmagasabbak között vannak Közép-Európában.

Abban a jelentésben ugyanakkor a Moody's azt is írta, hogy a magyar jegyzett banktőke 80 százalékának külföldi tulajdonlásával a szektor privatizációja gyakorlatilag befejeződött, és "nem várható, hogy a teljesen állami kézben lévő MFB-ből, illetve a többségi állami tulajdonú FHB-ból az állam rövid távon részesedést adna el".

A Moody's a kedden Londonban kiadott közlemény szerint a magyar bank "D" pénzügyierő-besorolásának pozitív kilátását egyelőre változatlanul hagyta, de megjegyezte, hogy ha a privatizáció miatt számottevően gyengülne a betéti besorolás, az az FHB egész üzleti modelljére, és így a pénzügyierő-osztályzatra is hatással lenne.

A hitelminősítő szerint a magyar államnak fontos szerepe lenne az FHB hosszú távú életképességének fenntartásában a privatizációs folyamat során is. A bank a magyar kormány lakáspolitikájának kulcseleme, és a magyarországi fedezettkötvény-piac fejlesztésének éllovasa - áll a Moody's közleményében.

A Standard and Poor's és a Fitch Ratings "A mínusz" szinten sorolja az általuk még külön nyilvántartott magyar devizaadósságot, a Fitch ráadásul negatív kilátással, a magas ikerdeficit miatt.