A vártnál magasabb volt az infláció áprilisban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak az idén áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet -közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az elemzők áprilisra 3,7-3,8 százalék körüli 12 havi inflációt vártak. Áprilisban az "alapdrágulás" 0,2 százalék volt, a maginfláció 2004 áprilisához viszonyítva 2,6 százalékot tett ki. Az év első négy hónapjában 3,7 százalékkal emelkedtek az árak.

A fogyasztói árak az idén márciusban 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

A KSH szerint az idén áprilisban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,7 százalékkal emelkedtek. Növekedett 5,7 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 2 százalékkal a péksütemény, valamint 1,5 százalékkal a csokoládé, kakaó ára. Csökkent viszont 2,6 százalékkal a cukor, 2,4 százalékkal a sertészsiradék, 1,2 százalékkal a sajt, valamint 1,1 százalékkal a tej ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal emelkedtek.

A ruházkodási cikkek körében az átlagost meghaladó, 3,4 százalékos áremelkedést mértek az ilyenkor szokásos szezonális változásnak megfelelően. Az egyéb cikkek, üzemanyagok szintén az átlagosnál nagyobb, 1,4 százalékos mértékben drágultak, ezen belül a járműüzemanyag-árak 5,1 százalékkal emelkedtek, míg a virágok, dísznövények árai 11,7 százalékkal mérséklődtek.

A háztartási energia, a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások áremelkedése az átlagosnál alacsonyabb volt. A szolgáltatásokon belül a szerencsejátékok 6,1 százalékkal drágultak. A tartós fogyasztási cikkeknél árcsökkenést mértek.

Az elmúlt 12 hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 53, a sertéshús 18, a cukor 10 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt 27 százalékkal a liszt, 12 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 9 százalékkal az étolaj és 5 százalékkal a tej ára.

A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2004 áprilisában. Fél százalékos áremelkedés volt a ruházkodási termékeknél, míg a szeszes italok, dohányáruk az átlagossal közel megegyező mértékben drágultak 12 hónap alatt.

A szolgáltatások átlagot meghaladó, 5,8 százalékos áremelkedésén belül a szerencsejáték 16, a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 13 százalékkal drágult. A háztartási energia és az egyéb cikkek, üzemanyagok árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A palackos gáz és a járműüzemanyagok egyaránt 12 százalékkal kerültek többe, mint 2004 áprilisában.

Mire számítanak az elemzők? (Oldaltörés)

Májusra 3,5-3,6 százalékos, az év végére 3,7-3,8 százalékos inflációt várnak az elemzők, akik szerint az üzemanyagok áralakulása némi bizonytalanságot vihet a prognózisba.

A piaci várakozást némileg meghaladta a 3,9 százalékos áprilisi infláció, de a növekvő üzemanyagárak miatt az Erste Bank utolsó prognózisával megegyezett az adat - mondta Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője korábban 3,6-3,7 százalékos árindexet várt áprilisra. "A legnehezebben prognosztizálható élelmiszer árucsoport semleges hatást gyakorolt az inflációra, a jármű üzemanyagok és a ruházkodási cikkek árnövekedése viszont megnyomta az indexet" - fogalmazott Nyeste Orsolya.

A most megjelent adat egyben az éves csúcsot jelentheti, májusra 3,6 százalékra csökkenhet az infláció, s az év további részében 3,5-3,9 százalékos sávban ingadozhat - véli az elemző, aki decemberre 3,7-3,8 százalékos indexet prognosztizál. "Ezeket a várakozásokat egy-két tizeddel módosítani kell, ha az üzemanyagoknál további áremelések következnek be" - tette hozzá Nyeste Orsolya.

Noha a 3,9 százalékos adat némileg meghaladja prognózisunkat, a maginfláció 2,6 százalékos alakulása azt mutatja, hogy a gazdasági környezet továbbra is az alacsony fogyasztói árindex irányába hat - jelentette ki Vojnits Tamás. Az OTP Bank elemzési igazgatója szerint az éves átlagos infláció a jegybank által kitűzött cél alatt maradhat, az OTP Bank ugyanis éves átlagban 3,5 százalékos, decemberre pedig 3,8 százalékos indexet vár.

"Ez a prognózis kissé gyengébb, akár 255 forint/eurós árfolyam mellett is tartható, miközben továbbra is bizonytalansági tényezőt jelent az üzemanyagok ára, és egy váratlanul bekövetkezendő rossz mezőgazdasági termés, ami megdobhatja az élelmiszerárakat" - fogalmazott Vojnits. Az OTP Bank májusra 3,5 százalékos inflációt vár - közölte az elemzési igazgató.