Kiss Péter, a retrofit projekt igazgatója az avatáson arról szólt, hogy arra a 860 megawatt kapacitású, olaj- és gáztüzelésű erőműnek azért volt szüksége, hogy a blokkok élettartalma meghosszabbodjék, működésük pedig megfeleljen a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak. Az erőműtársaság 2002. végén kötött 98,3 millió eurós finanszírozási megállapodást a Credit Lyonnais bankkal, a beruházás lényegében az elmúlt év utolsó hónapjában elkészült, a próbaüzem sikerrel járt – jegyezte meg az igazgató.
A felújításnak köszönhetően az erőmű élettartalma 2016-ig meghosszabbodott, a társasággal a Magyar Villamos Művek Rt. 2016-ig hosszú távú áramvásárlási szerződést kötött, "az erőmű biztonságos, tiszta, olcsó és megbízható energiával látja el a fogyasztókat". A magyar piacon 1996. óta jelenlévő AES idáig 110 millió dollárt fektetett be Magyarországon – tette hozzá.
Kóka János szólt arról is, hogy sikeres gazdálkodók és a sikeres állam között szükség van még egy szereplőre, a sikeres térségekre, sikeres régiókra. Kóka János, aki Tiszaújvárosba a saját maga vezette helikopterrel érkezett, avató beszédében a kormány száz lépés programjáról elmondta: annak az a célja, hogy egy versenyképes, nyertes Magyarországot kreáljon ebből az országból.
A tehetség szükséges, de nem elégséges ahhoz, hogy az új környezetben Magyarország sikeresen helytálljon, a huszonegyedik század Írországa lehessen az Európai Unióban” – tette hozzá. Ebben a versenyben Magyarország nyertesként szerepel, a kelet-közép európai országok közül a legtöbb tőke - az elmúlt 15 évben, mintegy 50 milliárd euró - ide áramlott – jegyezte meg.
Százmillió eurós beruházás Tiszaújvárosban
Utolsó frissítés:
Befejeződött az amerikai AES konszern tulajdonában lévő tiszaújvárosi Tiszai Erőmű élettartam-meghosszabbító (retrofit) projektje. A csaknem 100 millió euróba került beruházást hivatalosan Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter jelenlétében adták át.