Annak ellenére sem történt változás a héten, hogy a kormány száz lépés programja a makrogazdasági helyzet rendbetételére hivatott és egyre újabb intézkedéseket ismerhet meg a közvélemény. Már régen immúnis a piac az egymást követő kormányok politikai indíttatású, de a gazdaságot is érintő intézkedéseivel szemben. Az már inkább érdekes, hogy a tőzsdei gyorsjelentési szezon sem igen mozgatja meg a befektetők fantáziáját, egyedül az Egis emelkedett a gyorsjelentés után. Ehhez persze hozzá kell tennünk, hogy e jelentés befejezésekor a Mol és az OTP még nem jelentette meg negyedéves gazdálkodásának adatait tartalmazó jelentését.
Az állampapírpiac meglehetősen alacsony volatilitás mellett nem produkált kiemelkedő teljesítményt, de a jelenlegi körülmények között ez nem is meglepő. A forint jegyzése sem mutatott nagy kilengéseket, de csütörtökre mégis egy érdekes eseménynek lehettünk tanúi. Itt arról van szó, hogy a kelet-európai devizák a dollár mozgásával negatív korrelációban mozognak, de a dollár fél éves csúcsot jelentő szintje ezúttal nem okozott arányos gyengülést térségünk devizái tekintetében.
Devizapiac. A forint árfolyama az euróhoz mérten nem sokat változott, de mégis elmondható, hogy a tendencia nem változott az előző időszakhoz képest. A forint továbbra is veszíthet értékéből, az elemzők véleménye és a piaci árazás szerint is.Ezúttal a szokásosnál hosszabb időszakot felölelő chartot készítettünk, amin tisztán kirajzolódik, hogy a hazai fizetőeszköz trendszerű gyengülő mozgást végez a vezető devizákkal szemben. A görbék azt is mutatják, hogy az utóbbi időben a dollár jelentősen erősödött az euróval szemben. Ez a tendencia térségünk fizetőeszközeit gyengítheti.
Korábban azt gondoltuk, hogy az EUR/USD 1,28-1,31 sávban marad, de a kedvező amerikai foglalkoztatási és külkereskedelmi adat most kilendítette a keresztárfolyamot. Ez azt jelenti, hogy 1,26-1,29-es sávba tolódhat át a kereskedés, de ennek megerősítése csak a jövő héten várható.
Ajánlásunk nem változott, mivel a devizapiaci trendek sem változtak. A forinteszközök tartása továbbra sem javasolt, inkább idegen (EUR, USD) eszközök tartását javasoljuk.
Állampapír piac. Az állampapírok piacán ezúttal nem volt különösen érdekes esemény. Ennek a kiváráson kívül az is oka, hogy az MNB kéthetes betéti állománya történelmi maximumra emelkedett, ami azt is jelenti, hogy az előző periódushoz viszonyítva több mint 640 milliárd forintot vontak ki a befektetők az állampapírpiacról, illetve lejáró befektetéseiket nem újították meg.
Ennek ellenére az aukciókon viszonylag magas kereslet jelentkezett, de a hozamok mégsem változtak. Míg egyes vélemények szerint a kamatcsökkentést tovább lehet (kell) folytatni, addig a jegybank elnökének nyilatkozata szerint a kamatvágások időszaka valószínűleg lezárult. A piac így kivárásra játszik, hiszen a héten megjelent külkereskedelmi adat ugyan jó számokat hozott, de az infláció áprilisban emelkedést mutatott az előző hónaphoz viszonyítva.
A gyorsjelentések nem mozgatták meg a piacot, legalábbis ami a pozitív áralakulást illeti. Inkább az a jellemző, hogy a jó hírekre a szélesedő keresletet az eladók profitrealizálásra használják fel, így ekkor is eshet az ár. Az egyetlen üdítő kivétel az Egis, ahol a jó negyedéves számok után emelkedik az ár. Ennek oka az is lehet, hogy az utóbbi időben nem volt a nagybefektetők kedvence a részvény, így nem birtokolnak koncentrált mennyiségeket.
A blue chip-k tekintetében azt mondhatjuk, hogy a Matáv továbbra sem ajánlható spekulatív célú vásárlásra, de az osztalék alapú árazást figyelembe véve hosszú távú befektetésre alkalmas lehet 800 forint alatti bekerüléssel.
A Mol nem teljesített jól a héten, hiszen az ár tovább esett, ennek ellenére továbbra is vételre ajánljuk, hangsúlyozva azt, hogy a vételeket nem hosszú távra, hanem spekulatív célzattal egy-két hétre ajánljuk. Ez vonatkozik az OTP-re is, hiszen itt is jó eredményt várunk, ezért a fundamentumok alapján érdemes venni a papírokból, viszont a piac hangulati tényezői is erős szerepet játszanak az árak alakulásában. Ajánlásunk tehát itt is spekulatív vétel. A Richter esetében most kivárást javaslunk. A stratégiai vételeket 15500-15000 pontos BUX érték mellett érdemes felvenni, addig marad – a nagy kockázatú – spekulatív vétel ajánlásunkban.
Állampapír piac:
állampapírok:
- 0-1 év: vétel-tartás,
Vállalati kötvények:
eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel,
- USA részvények: vétel,
- Orosz részvények: eladás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: általában eladás, de MOL, OTP, Egis spekulatív vétel,
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele