Lassuló magyar növekedésre számítanak a külföldi elemzők

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három százalékot nem sokkal meghaladó GDP-növekedési várakozást adtak az idei első negyedévre londoni feltörekvő piaci elemzők, egy nappal az Ecostat keddi gyorsbecslésének közzététele előtt; a házak zömének várakozása szerint a teljes évi növekedés sem fogja elérni a 4 százalékot.

A hétfői körkérdésbe bevont hét nagy londoni ház közül hat adott tételes első negyedévi becslést, ezek átlaga 3,2 százalék volt, 3,0 és 3,5 százalék közötti szóródással, jellemzően 3,0 százalékhoz közelebbi értékkel. Az év egészének várható növekedésére a hét cég átlagosan 3,507 százalékos becslést adott, széles, 3,1-4,0 százalék közötti szóródással.

Olivier Desbarres, a Crédit Suisse First Boston londoni befektetési irodájának európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke - aki az első három hónapra, "lefelé mutató kockázatokkal" 3,5, az év egészére 3,6 százalékos növekedést vár - azt mondta: a tavalyi utolsó negyedévi 3,8 százalékos éves növekedés után várható számottevő lassulás három fő oka a kedvezőtlen tizenkét havi összevetésű bázishatás, a térség egészére jellemző lassulás és az EU lanyha gazdasági teljesítménye.

Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci alelnöke is azt mondta, hogy az idei első félévben főleg a meglehetősen kedvezőtlen éves bázishatások rontják majd az éves összehasonlítású adatokat; az elemző az okok között említette az EU-bővítés előtti időszak felpezsdülő gazdasági teljesítményét. Szerinte azonban ez az idei második félévre lecseng, és akkor erőteljes gyorsulás várható, ami az egész éves teljesítménynövekedést 4,0 százalékig is hajthatja. Ez volt a legderűlátóbb előrejelzés a hétfői londoni vélemények közül.

A Magyarországon is aktív Allianz csoport londoni befektetési részlegének, a Dresdner Kleinwort Wassersteinnek az elemzése szerint az idei év elején "érezhetően lassult" a magyar gazdaság aktivitása, ami megmutatkozott a gyengülő ipari termelésben; ez utóbbi értéknövekedése átlagosan 1,75 százalék volt az időszakban. A bérkiáramlás növekedésének lassulása visszafogta a magánfogyasztást is, ugyanakkor - az erős forint ellenére - az export robusztus maradt az első negyedévben.

Mindezek alapján a DrKW elemzői az első negyedévre 3,3 százalékos éves összevetésű gazdasági növekedést várnak Magyarországon, az év egészére pedig 3,5 százalékost, azzal a megjegyzéssel, hogy a reálbér-növekedés üteme várhatóan visszagyorsul az év folyamán, valószínűleg ismét nagy termés lesz és az export is erőteljes marad.