Az eszközök nagy részét értékesíteni szeretnék, a befolyt pénzt pedig azoknak a felszereléseknek a megsemmisítésére fordítják majd, amelyeket nem lehet eladni - mondta Gömbös János.
Példaként elmondta, hogy összesen több mint 42 ezer tonnányi olyan lőszert tárolnak, amelynek már lejárt a szavatossági ideje, illetve mintegy 47 ezer, különböző típusú légvédelmi és páncéltörő rakétát kell őrizniük, amelyeket már nem tudnak használni. Csak a rakéták megsemmisítési költségeit hatmilliárd forintra becsülik.
Az eladható anyagokat pályázati úton, illetve árverésen értékesítik. A közeljövőben megvételre kínálnak 600 tonnányi akkumulátort, 300 tonnányi gumihulladékot és 600 tonnányi vegyes elektromos hulladékot.
A honvédség több mint 4,5 millió, már nem használható ruházati anyagot is tárol, a kabátoktól az alsónadrágokig. Ezek egy részét karitatív célokra ajánlják majd fel, ezért várják az ilyen jellegű szervezetek jelentkezését.
A honvédelmi miniszter tavaly év végén hozta létre az úgynevezett "inkurrencia" felszámolásával foglalkozó miniszteri biztosi posztot a feleslegessé vált eszközök és anyagok értékesítésének, illetve megsemmisítésének lebonyolítása.
Korábban az ÁPV Rt. kezelte ezeket az eladásokat, azonban a 2005-ös költségvetésről szóló törvény már lehetővé teszi, hogy az értékesítést a szaktárca saját hatáskörében végezze el.
A honvédség 13 raktárban tárolja a feleslegessé vált eszközöket, amelyek közül idén év végéig nyolcat szeretnének kiüríteni és bezárni. Ezek a bázisok Pápán, Marcaliban, Szentkirályszabadján, Bugyin, Felcsúton, Devecserben, Recsken és Budafokon találhatók. Ezeken kívül egyes alakulatoknál is vannak felesleges anyagok.
Mint mondta, ezeknek a bázisoknak az őrzés-védelme mintegy 270 millió forintba kerül évente, azonban ez az összeg nem tartalmazza az üzemeltetési költségeket, valamint az itt dolgozó összesen több mint ötszáz ember bérét.
Elhangzott, hogy az ÁPV Rt. már korábban értékesítette a hadrendből kivont vadászrepülőgépeket. A honvédség bázisain már csak három MiG-23-as, 51 MiG-21-es repülőgép, 27 Mi-24-es, néhány Mi-2-es és Mi-8-as helikopter található.
Bemutatták a mátyásföldi Haditechnikai Ellátó Központot, ahol tíz, egyenként kétezer négyzetméteres raktárban, illetve a szabad ég alatt őrzik a már nem használt eszközöket, elsősorban a hadrendből már kivont páncélos járművek - T-55-ös tankok és a BMP gyalogsági harcjárművek - alkatrészeit.
Barnucz Albert, a központ vezetőjének helyettese szerint ennél a telephelynél sokkal nagyobb raktárai is vannak a honvédségnek, Kalocsán például több mint 1400 gépjárművet, 763 harcjárművet és 186 harckocsit tárolnak.